242 Gaarne hadden we gezien, dat hierbij ook de invloed, dien de werking van het papier op de afstanden kan uitoefenen, was opgegeven. In de coördinaten-rekening wordt gebruik gemaakt van de aan duiding Richtungswinkel" of Richtwinkeldeze woorden worden bij afwisseling gebruikt voor den hoek tusschen de parallel aan de positieve X-as en eene zijde. De berekening der coördinaten wordt verder besproken en tot slot vindt men in het 2e hoofdstuk vermeld, als eigenschap der polygonen: de sinusregel! De schrijver moet om tot het bewijs van den sinusregel te geraken het geheele karakter van den polygoon verloochenen en een centraal punt aannemen, welke omstandigheid er toe zou kunnen leiden, dat eerstbeginnenden al dadelijk van de wijs raakten. De instrumenten zijn over het algemeen door duidelijke figuren afgebeeldde behandeling der samenstellende onderdeelen gaat aan die der instrumenten vooraf. De regeling van het buis-niveau neemt vijf bladzijden in beslag, die van het ruiterniveau bovendien nog twee. Voor eene kruising der assen bij dit laatste niveau wordt eerst een onjuist kenmerk opgegevenop de volgende bladzijde blijkt echter, dat de schrijver de zaak duidelijk weet te maken. Bij de bespreking van het doos-niveau vindt men vermeld de veldwinnende inrichting van twee elkaar kruisende buis-niveau's. Het voordeel hiervan zal zeker wel meer bestaan in de grootere gevoeligheid, dan in het gemak om de afwijkingen van den hori zontalen stand in twee onderling loodrechte richtingen te kunnen beoordeelen, zooals de schrijver aangeeft; me dunkt, wanneer het er om te doen is de richting der afwijking te bepalen, kunnen we door een doos-niveau het gemakkelijkste ingelicht worden. De bespreking van heliotropen en basismeettoestellen behoort, ook volgens de voorrede tot de hoogere geodesie, waarom den lezers, wie dit geen belang inboezemt de raad gegeven is om dit gedeelte over te slaan. De behandeling van den afstandsmeter geeft aanleiding tot de volgende opmerking. Op bladz. 111 wordt voor den afstand D gevonden de waarde L(tga-tg waarin en de hoeken voor stellen welke de vizierlijnen met den horizon maken. Nu zegt schrijver „Wenn a und /9 nur sehr klein oderwenigstensnursehr gering verschie-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 244