245 nog eene correctie worden aangebracht, waarvoor Gauss eene tafel heeft berekend, (zegt de schrijver), welke hiervoor kan gebruikt werden. De onderstelling is niet gewaagd, dat hier is geput uit Bauernfeind, Elemente der Vertn-essimgskun-d-e, Zweiter Band. §111 (5e druk)! klaarblijkelijk verkeert deze in eene verkeerde meening, omtrent den bol waarvan Gauss heeft gebruik gemaakt om een driehoeksnet op te berekenen, dat op de ellipsoïde is gelegen. De bol wordt door Bauernfeind niet nader aangeduid, dan dat zijn straal r kan genoemd worden. Noch van de grootte van den straal, noch van den vergrootings-coëfficient bij de conforme pro jectie van het driehoeksnet wordt door B, melding gemaakt; andere formules worden wel overgenomen, maar deze hangen geheel in de lucht. Toch spreekt B. van „die ausgezeichneten Arbeiten von Gauss" en deelt hij de tafel van Gauss verkort mede. (Tafel XXII). Waar Adamczik onder zijn gebruikte literatuur ook Bauern feind opgeeft, is het dus verklaarbaar dat hij de fout van den laatste heeft overgenomen, het gezag van B. was daarvoor groot genoeg. Een der voornaamste en vruchtbaarste Duitsche schrijvers op dit gebied zeide voor enkele jaren, sprekende over deze fout van B. das hatte ich schon seit 20 Jahren gewusst, ober wer hatte es öffentlich sagen sollen Behalve de drukfouten door den schrijver vermeld, had ook nog kunnen worden opgegeven, dat tg a a 1/8 a3 en niet a -)- 1/6a3, zooals op bladz. 11 voorkomt. De berekening der Soldner'sche coördinaten op bladz. 361 is foutief; de getallen 30324,76, 40187,50 en 0,02114 moeten resp. zijn 33247,60, 41875,00 en 0,0254. De totaalindruk is, dat, hoewel het werk in vele opzichten valt te roemen, er toch vele onderdeelen niet met voldoende zorg zijn behandeld om het tot een betrouwbaren gids te maken bij de studie, om welke reden eene onvoorwaardelijke aanbeveling dan ook niet kan worden gegeven. Leeuwarden. M. de Vos.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 247