HET LANDRENTE-KADASTER Op -Java en Madoera wordt van de inlanders eene zware belasting geheven van de opbrengst van den grond. Onder den naam land rente bedraagt zij ongeveer een vijfde dier opbrengst. Het schijnt moeilijk eene goede regeling van de landrente te ont werpen, vele plannen zijn gemaakt, geheel of gedeeltelijk uitgevoerd, bergen papier zijn volgeschreven met gegevens en verzameld om daarna ongebruikt te blijven liggen of slechts weinig nut af te werpen. Landrente lijkt veel op onze grondbelasting doch rust op andere grondslagen. Zij wordt geheven van de gebruikers, de opbrengst van den grond is echter niet de eenige maatstaf, allerlei factoren van localen of persoonlijken aard bijv. gelegenheid tot bij verdiensten in de* cultures hebben invloed op het te heffen bedrag. De regelen voor de bepaling van de opbrengst der gronden zijn niet overal dezelfde. Wel tracht men rekening te houden met de oppervlakte der gecultiveerde gronden per dessa en per ge bruiker. Het is evenwel moeilijk die oppervlakte eenigszins nauw keurig te bepalen en de verkregen gegevens bij te houden, De grond toch wordt door de inlanders niet bezeten als mdividueelen eigendom, zij oefenen slechts een gebruiksrecht uit. Wel bestaat er eene wet op de conversie van het gebruiksrecht in individueelen eigendom, doch de inlander blijkt geen prijs te stellen op de voor- deelen welke die wet hem aanbiedt, zoodat zij zeer weinig effect heeft gehad. De inlander toont eene groote onverschilligheid voor de grenzen van zijn bezit en voor alle formaliteiten die noodig zouden zijn om overdrachten of overgangen ter kennis te brengen der overheid. Het gevolg is dat kaarten en leggers die de perceeltjes van eiken gebruiker afzonderlijk omschrijven, niet bijgehouden kunnen worden en spoedig verouderen. Over de landrente regelingen in verband met het kadaster vindt men uitvoerige mededeelingen o.a. van den Heer F. Verstijnen in dit Tijdschrift jaarg. VI, bl. 116, 196, 229 en VII bl. 202.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 248