24 inhoudt. Het Reichsgericht heeft al menig vonnis geveld, waarover deskundigen bedenkelijk het hoofd hebben geschud; ging het nu in de door Mr. Hij mans verwachte zwenking inderdaad zoover om bewijskracht te ontzeggen aan het voortreffelijke nieuwe kadaster in Elzas-Lotharingen, dan zou men zich verzekerd kunnen houden dat de Rijkswetgever niet zou talmen met eene wetswijziging. Men geeft geen millioenen uit voor eene Staatsinstelling om die daarna aan de grillen eener veranderlijke jurisprudentie prijs te geven! Waar de rechterlijke macht blijk geeft niet berekend te zijn voor hare taak, wijl haar genoegzame kennis van technische instellingen ontbreekt, behoort de wetgevende macht onder deskundige voor lichting tusschenbeide te komen. Was bovenstaande conclusie door Mr. Hij mans getrokken uit de bedenkelijke vonnissen van het Reichsgericht door hem mede gedeeld, dan zou hij met de logica niet in strijd zijn gekomen. Ilij komt evenwel in zekeren zin tot eene tegenovergestelde con clusie: de technische kadasterambtenaren moeten onder leiding gesteld worden van juristen Om dien schrijver recht te laten wedervaren dient hier in eenen adem te worden bijgevoegd dat niet de dogmatische uitspraken van het hoogste Duitsche gerechtshof hem brachten tot die conclusie maar een paar zinsneden gevonden in het werkje van Leonix) nl.: „Als zweiter Miszstancl wird hervorgehoben, dasz die Fortführung m den Handen von Beamten liegt, welche zum Theile nicht das erforderliche Masz technischer und juristischer Vorbildung besitzen. Auf diese Weise geschieht. es, dasz auch die bereinigten Ivataster, welche seit einigen Jahren mit einern groszen Kostenaufwande her- gestellt werden, schon kurze Zeit nach ihrer Herstellung viele Unrichtigkeiten aufweisen." Deze woorden werden ontleend aan een rapport ter toelichting van een ontwerp van wet voor Elzas-Lotharingen, ingevoerd 22 Juni 1891, strekkende om zonder wijziging der rechtsbeginselen het Fransche stelsel van in- en overschrijvingen af te schaffen en naar den vorm eene boekhouding op de zakelijke rechten in te richten als bij een grondboekstelsel. Elders, en vooral in Pruisen, ondervindt men in hooge mate Die Elz.-Lothr. Gesetze betr. Grundeigenthum etc. Straszburg 1892, S. 114.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 24