251 opmeting en waardeering der bouwvelden, maar onthoudt zich van het nemen van maatregelen om daartoe te geraken. Dit is een tijdperk nog door velen als de gulden eeuw beschouwd. II. van 1857 tot 1864. Men onderneemt een kadastrale opname, waaraan de kaarten van de topograpische opname ten grondslag strekken. Een weg, die reeds in 1864 als ondoelmatig en onnauwkeurig moest worden verlaten. III. van 1864 tot 1879. Een kadastrale opname door ondeskundig per soneel onder rechtstreeksch beheer van de ambtenaren van B. B. en daar door vanzelf ten doode veroordeeld. IV. van 1879 tot 1890. Een nauwkeurige kadastrale opname op groote schaal met het oog op een verwachte algemeene conversie van het indi vidueel grondbezit en een regeling der grondbelasting op wetenschappe- lijken grondslag Een reuzenschrede in voorwaartsche richting, waartoe de tijd niet gekomen bleek. V. Van 1890 tot 1902. Een tijdperk van samenwerking, euphonistisch genoemd met B. B., daadwerkelijk onder B. B. Door technische ambtenaren buiten het vak wordt deze regeling genoemd een grove fout van organisatie van practisch inzicht. VI. 1902. De aanvang van een nieuw tijdperk waarin een specifiek kadastrale arbeid zal worden opgedragen aan deskundigen op een heel ander gebied van cartographie, van samenwerking van een militair geor ganiseerd lichaam met de ambtenaren van B. B. aan een taak, welke aan beiden vreemd moest blijven. Binnen deze tijdperken liggen nog enkele episodes zooals bijv. de snel- opname door loerahs, van den hoofdinspecteur Sollewijn Gelpke, epi sodes die doen denken aan acute ziektetoestanden en op te merken vallen als indigesties in de oeconomie van het landrente-bestaan. Aanlokkelijk gemaakt door kunstig gegroepeerde cijfers, gebaseerd op de uitkomsten van speculatief werk zal een poging worden gedaan om de landrentemetingen aan het kadaster te ontnemen en toe te vertrouwen aan den topographischen dienst en ongetwijfeld zal ook aan dien tak van dienst de geregelde jaarlijksche bijhouding moeten worden opgedragen, want zonder geregelde bijhouding heeft een belasting-kadaster al spoedig alle waarde verloren. Daartoe zullen in alle afdeelingen der verschillende residenties bureaux moeten worden opgericht staande onder technisch toezicht. Dit bevestigt de blijvende medewerking van een militair corps in zake de heffing van de grondbelasting. Zoo staan wij aan den vooravond van den dag, dat na een cirkelgang van 40 jaren de samenstelling van landrentekaarten uit de topographische kaarten opnieuw zal worden beproefd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 253