25 de bezwaren en nadeelen verbonden aan afzonderlijke kantoren voor het grondboek en voor de kadastrale boekhouding, van de onophoudelijke correspondentie en vertragingen daarvan het gevolg. Wordt door fooido booklioiidin^sïi op oen kontoor to tiontlpn roods eene vereenvoudiging verkregen, nog grooter zijn de voordeelen voortspruitend uit eene innige verbinding of samensmelting dier boekhoudingen, zooals de voorbeelden in andere Staten, vooral in het groothertogdom Hessen, aantoonen. Ten einde deze voordeelen ook in Elzas-Lotharingen deelachtig te worden werden de hypotheekkantoren opgeheven, cle archieven, met de kadastrale bescheiden, daartoe afgestaan door de admini stratie der directe belastingen, op afzonderlijke kantoren vereenigd en eene nieuwe boekhouding ingericht, naar Duitschen trant onder leiding van den kantonrechter. „Deze geweldige hervorming" zegt Mr. Hij mans „kwam dus in het kort hierop neder: het rechtsgeldige kadaster bleef behouden, maar het toezicht daarop en de rechts verkrijgingen van onroerend goed werd aan de kadastrale ambtenaren, die zich voor deze taak onbekwaam hadden getoond en ook de nieuwe kadasters reeds bedor ven hadden, ontnomen en aan de rechterlijke macht, den kantonrechter, overgedragen, welke de noodige kadastrale ambtenaren onder zich kreeg en in wiens handen het geheele kadaster werd gesteld." Haast zou men willen zeggen: zooveel woorden, zooveel on juistheden Onjuistheden en scheeve voorstellingen worden dikwijls in weinige woorden neergeschreven terwijl er vele noodig zijn om tot eene afdoende weerlegging te geraken, vooral indien men de oorzaken der scheeve voorstellingen willen nasporen. Dit is met beweringen in het laatste gedeelte van het artikel van Mr. Hij mans herhaal delijk het geval; door het op den voet te volgen zou ik te uit voerig worden. Daarom zal ik mij verder bepalen tot het kadaster in Elzas-Lotharingen. Omstreeks 1880 was aldaar met de herziening van het kadaster begonnen. Voor gemeenten, waar de terreinsveranderingen sinds de opmaking van het oude Fransche kadaster van grooten omvang waren, werd een geheel nieuw kadaster opgemaakt. Eene delimi tatie werd ingevoerd, aan de technische eischen van den nieuweren tijd voldaan en bij wet van 31 Maart 1884 werd aan het kadaster van deze gemeenten rechtsgeldigheid verleend.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 25