26 Waren de terreinsveranderingen van niet al te grooten omvang, dan werd het oude Fransche kadaster door herziening bijgewerkt ten einde met weinig kosten een voorloopig bruikbaren grondslag te verkrijgen voor de boekhouding. Omtrent de wijze waarop die herziening plaats had, leest men in het Vereinsschrift van de Elsass-Lothringischer Geometer- Verein van Dec. 1882, N". 10: „Es wird so wenig als möglich gemessen; neue Grenzen werden nach dem Augenmass durch den betreffenden Techniker einskizzirt." Men kan zich gemakkelijk voorstellen hoe geringe waarde het op die wijze bijgewerkte kadaster had, hoe moeilijk het was om op dien grondslag eene boekhouding bij te houden. Aanklachten, die weerklank vonden in de vertegenwoordiging heeft het dan ook niet ontbroken. Die klachten konden echter de landmeters niet treffen want zij werkten naar voorschriften, waarin o. a. het volgende voorkwam „Eine specielle Vermessung der Theilparzellen ist jedoch in der Regel nicht erforderliches genügt vielmehr, wenn nach dem Augen- schein die ungefahre Lage bestimmt und die Flache dann nach dem Inhalt mit Zirkel und Massstab von der ursprünglichen Parzelle abgetrent wird" 1). De autoriteiten waren destijds nog niet overtuigd van de vol komen juistheid der woorden van den Pruisischen afgevaardigde Sombart, in een „Denkschrift" van 1 April 1879: „Wo die alten Kart en nicht mehr genügen, da ist es unbedingt als nothwendig zu bezeichnen, in voller praktisch erreichbarer Scharfe an die Neubearbeitung zu gehen; jede schlechtere Aus- fuhrung ware eine nutzlose Vergeudung öffentlicher Mittel." In Elzas-Lotharingen is men eerst langzamerhand door de ervaring van de juistheid dezer uitspraak overtuigd geworden. Het inschet- sen op het oog werd opgegeven, men beproefde de herziening der oude kaarten op grond van uitvoerige metingen. Doch nu bleek dat die herziening bijna even omslachtig en kostbaar was als de vernieuwing en toch gebrekkige kaarten niet goed kon maken. liet gevolg is dan ook geweest dat eindelijk de herziening in gestaakt en besloten is het geheele kadaster in Elzas-Lotharingen te ver nieuwen op rechtsgeldigen grondslag. Zeitschrift für Vermessungswesen, 1883, bi. 540.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 26