27 Bij klachten uit vroeger jaren over het kadaster aldaar heeft men dus het groote verschil der kadasters van verschillende gemeenten in het oog te houden. Behalve het nieuwe kadaster zijn er nog twee andere: het oude Fransche en het door middel van een „Pfusch und Flicksystem" herziene Fransche kadaster. Naast dit onderscheid valt nog te letten op een tweede: op de meerdere of mindere nauwkeurigheid, waarbij tijdens de herziening of vernieuwing de namen der eigenaars zijn opgeteekend en latei- zijn bijgehouden. De Duitschers drukken het onderscheid uit door in het laatste geval te spreken van „subjectieve" omschrijving der bezittingen (boekhouding) in het eerste geval van „objectieve" omschrijving (kaarten). De hervorming nu tot stand gebracht bij de wet van 22 Juni 1891 had tot strekking de boekhouding te verbeteren. Volgens het Fransche systeem was tot dien tijd aan ambtenaren van de directe belastingen opgedragen de boekhouding van het kadaster; die van de transporten, vestiging en doorhaling van hypotheken aan hypotheekbewaarders. Ter verdediging van het plan om hypotheken en kadaster in ééne boekhouding te vereenigen aan de kantongerechten wordt aangevoerd in bovengenoemd rapport: „Als zweiter Mizstand wird hervorgehoben, dasz die Fortführung in den Handen von Beamten liegt, welche zum Theile nicht das erforderliche Masz technischer und juristischer Vorbildung besitzen." Het is nu duidelijk dat met die Beambten geen landmeters of andere kadastrale ambtenaren, maar ambtenaren van de directe belastingen zijn bedoeld. En verder, waar het rapport spreekt van „Unrichtigkeiten, welche auch die bereinigten Kataster aufweisen" heeft men het oog op fouten in de boekhouding of, indien daarbij ook aan de kaarten is gedacht, dan zijn alleen de kaarten van het herzieneniet die van het vernieuwde rechtsgeldige kadaster bedoeld. Om zeker te gaan hebben wij hieromtrent inlichtingen inge wonnen bij een bevoegde autoriteit te Straatsburg x) die ons o. a. schrijft 9 Hoewel die inlichtingen niet van confidentieelen aard zijn, vinden wij geen vrijheid, naam en qualiteit van onzen berichtgever te noemen. Mocht men er belang in stellen dan kan toestemming daartoe worden gevraagd en zal die ongetwijfeld verleend worden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 27