31 MEmuutplans, de standaardstukken, tot ondergang gedoemd; ten bewijze, het beeld van een met namen voorzien plan, met gaten zoo groot als een vuist en vouwen, als die van gebruikt pakpapier mogelijk op andere bewaringen nog erger gehavende exemplaren. Hulpkaarten, nu ja, alleen wat betere materiëele verzorging. Yeldaanteekeiiingen, mêe van de „gewichtigste kadastrale be scheiden", slordig bijeengestopt, „gescheurde of afgeknabbelde randen," restantjes rattenmaaltijd, meest ontredderde toestand. Brand, heel die kostbare verzameling onherroepelijk verloren. Ten slotte: Beroep op de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde om hulp en redding. Wij kunnen het mis hebben, maar gelooven, dat, als wij een lezer, die geen ambtenaar van het kadaster is, na dit overzicht af vragen: Nu, wat denkt gij er van? deze zal antwoorden: „Onge hoord, het kadaster verdient een slechten naam, het beheer is meer dan treurig! Ten minste, ik neem aan, dat wat de heer V. schrijft, waar is, volstrekt waar, dat niet, uit zucht tot wrat ook werd over dreven, maar met voorzichtigheid de toestand zoo is geteekend, dat verkeerde gevolgtrekkingen door het nadenkend publiek zijn buiten gesloten. Dan, de schrijver is ambtenaar en zal wel eerst bij de gestelde overheid hebben aangeklopt, alvorens de massa wakker te schudden". Waarop wij zouden antwoorden: Mogelijk, dat de heer V. bij het schrijven een andere bewaring op het oog had, maar dan had dit duidelijk moeten gezegd worden, en mochten geen getuigen worden bijgebracht, die kennelijk alleen de bewaring Breda bezwaren. Want hier aan deze bewaring is de toestand gelukkig niet zoo onrustbarend. Integendeel Van de 796 perceelsgewijze minuutplans, kaarten met den respec tabelen ouderdom van ongeveer 80 jaar, en die veel gebruikt worden, zijn er ongeveer 780 in uitstekenden staat, zonder scheuren, zonder vouwen, zonder iets, dat op verwaarloozing duidt. Slechts één plan is er in betreurenswaardigen toestand en wel het gefotografeerde. Verder één plan met een vouw (geen scheur) over het midden. Van de overige plans, welke herstelling behoeven, zijn er slechts een paar met geringe beschadiging binnen het veld der teekening, terwijl de overige min of meer geschonden zijn aan de randen. Ziedaar alles

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 31