37 te dienen wetsontwerp, zijn te overwegen of, en, zoo ja, op welke wijze, aan bedoelde bezwaren moet worden tegemoet gekomen. j? Kadaster. Bij zijn optreden als Minister van Financiën vond de ondergeteekende aan het Departement uitvoerige stukken over de vraag, of bewijskracht aan het kadaster moet worden toegekend voor zooveel betreft de grenzen der perceelen in verband met het contradictoir vast stellen die/grenzen. Van veel dier stukken heeft hij reeds met belang stelling kennis genomen, maar hij heeft omtrent deze belangrijke aange legenheid nog geene gevestigde overtuiging verkregen. ARTIKELEN. VIde Afdeeling. Veranderingen in den toestand van het terrein worden voor het kadas ter alleen opgenomen, wanneer zij ter kennis van de ambtenaren van het kadaster worden gebracht. Vele veranderingen worden dus niet of eerst na langen tijd bij het kadaster toegepast! Stichting of afbraak van gebouwen worden aan de ambtenaren van het kadaster medegedeeld door de controleurs der directe belastingen en van het kadaster, benevens door de burgemeesters; die mededeeling is waarschijnlijk achterwege gebleven ten aanzien van de in het Voorloopig Verslag bedoelde school en onderwijzerswoning, hetgeen echter in dit geval minder bezwaar oplevert aangezien die gebouwen vrij van grondbelasting zijn. De veranderingen die op het terrein ten aanzien van ongebouwde eigen dommen plaats grijpen en die niet ter kennis van kadasterambtenaien komen, zijn voor een groot deel door de eigenaren binnen de grenzen hunner eigendommen aangebracht en de kennis aaarvan heeft dan voor de regeling van de grondbelasting geene waarde. Voor een geringer deel betreffen zij echter gevallen, die wèl waarde hebben voor de regeling van de grondbelasting; daaronder behoort oa. eene terreinsverandering langs de rivieren, zooals die welke in de tweede plaats in het Voorloopig Ver slag genoemd is. Ongetwijfeld zou het zijne voordeelen hebben indien deze veranderingen regelmatig op de kadastrale kaart werden bijgewerkt, maar, daargelaten dat natuurlijke veranderingen hier te lande meestal ge leidelijk d. i. bijna onmerkbaar plaats vinden, is het personeel van het kadaster lang niet talrijk genoeg om daarop geregeld het oog te houden: de kosten aan de daarvoor noodige uitbreiding van personeel verbonden, zouden zoo belangrijk zijn, dat zij niet door de voordeelen werden opge wogen. Geleidelijke uitbreiding van personeel, ook voor de hierbedoelde opnamen, ligt echter wel in de toekomst,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 37