zeide: «Het is geen zeldzaamheid in de gemeente mijner inwoning zou ik ze kunnen aanwijzen, in liet Noorden zijn zij talrijk dat aan de gebouwen, tot uitoefening van den landbouw benoodigd, verbonden zijn min of meer kostbaar ingerichte woningen, waarvan men sommigen veilig met den naam villa kan bestempelen, en wanneer nu de Kamer besluit, voorgegaan door de Regeering, om die lokalen, die ruimten alleen voor het landbouwbedrijf benoodigd, met een laag percentage aan te slaan, heb ik daar vrede mee, maar niet wanneer dit wordt toegepast op groote woningen, niet voor den landbouw benoodigd, maar waaraan toevallig het landbouwbedrijf verbonden is. «De Commissie van Rapporteurs heeft dit, naar mijn bescheiden meening, geheel voorbijgezien." De heer Bastert betreurde het, dat de Commissie van Rapporteurs iets dergelijks wilde, gegeven den grooten invloed, die van zulk een Commissie uitgaat. Er waren anderen, die dat gevaar denkbeeldig noemden en de heer van Dedem ofschoon die zich natuurlijk in deze bijzonder interesseerde voor het ontlasten der boeren, zeide dan ook, dat dergelijke gebouwen niet behoorden tot de hoeven. Ik lees daar«Is zulk een gebouw aan de bedrijfsgebouwen verbonden en vormt het daarmede een geheel, dan valt het er onder; maar in den regel is dit niet het geval." De heer van Dedem vergiste zich hierin schromelijk en hij zal dat thans gemakkelijk kunnen, ja moeten erkennen. Men was niet op de hoogte van den toestand der boerenplaatsen door het geheele land. Nu is gebleken, dat door deze regeling de groote boeren ontzaglijk worden ontlast, terwijl daarentegen burger- en arbeiderswoningen zeer worden bezwaard in de belasting. Wij leven in een tijd van aanschouwelijk onderwijs en wanneer het plan doorgaat, dat dezer dagen geopperd is, om dien troonhemel weg te nemen, zal het de vraag kunnen zijn of er geen vlak voor lichtbeelden moet worden opengelaten. Het is een tijd van propaganda »in woord en beeld." En nu heeft de ijverige commissie tot herziening van de belastbare opbrengst aan de Kamer gezonden een aantal fotografieën, die op de griffie zijn gedeponeerd, maar uit welk graf ik ze even gehaald heb om aan de Kamer des te beter te kunnen laten zien, wat men in 1897 gedaan heeft. Men zal daarin zien boerenplaatsen, die, zooals de heer Bastert zeide, volkomen den naam van villa's kunnen dragen. Hier heb ik een plaats uit de gemeente Noorddijk, vroeger geschat op ƒ325, nu geschat op 20, misschien 200. Dat is niet de schuld van de schatters, men kan niet, als sommigen, zeggen dat er verkeerd geschat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 42