6 waarop hunne meening berust, van het verschil, dat zij meenen te zien tusschen hunne opvatting en die der voorstanders van een kadaster met bewijskracht. Omdat hij mij voorkomt dat hier ten spijt van de overvloedige literatuur over dit onderwerp nog altijd een dwaalbegrip in het spel is, welks bestrijding er eindelijk toe kan leiden vóór- en tegen standers nader tot elkaar te brengen, wil ik even stilstaan bij de vraag, wat kan de beteekenis zijn van een zoogenaamde technische delimitatie. De delimitatie, daarover zal men het wel eens zijn, is de vast stelling door de eigenaars van de grenzen hunner bezittingen, of, als deze reeds vaststaan, de aanwijzing ervan aan den landmeter met de opmeting belast. Is er eene afsluiting een muur, heg, schutting, sloot enz. aanwezig, dan valt in den regel slechts uit te maken of die afsluiting gemeen is en zoo neen, bij welk perceel zij behoort. Een en ander wordt door teekens op het veldwerk en de kaart aangeduid, zoodat later, als deze bescheiden ter visie worden gelegd, de eigenaars kunnen nagaan of de aanduiding vol gens die bescheiden in overeenstemming is met hunne aanwijzing. Herhaaldelijk wordt door personen zonder ervaring op dit gebied de meening verkondigd dat eene delimitatie aanleiding zal geven tot vele processen door het oprakelen van allerlei slapende geschillen. Dit is eene dwaling. De kiemen voor geschillen zijn inderdaad overvloedig voorhandenniettemin leert de algemeene ervaring, zoowel hier te lande als elders, dat de delimitatie vlot verloopt, de geschillen opgelost worden onder algemeene vrijwillige mede werking der eigenaars, die veelvuldig hunne ingenomenheid en voldoening over dien maatregel betuigen. In het „Zeitschrift für Vermessungswesen" jaarg. 1883 bl. 548 leest men omtrent Baden: „Gelingt es withrend der Vermessung nicht bei einem Streitfall eine Einigung herbeizuführen, und sollen dann bei der Schluss- verhandlung die Betheiligten, nach Art. 2 des Gesetzes, das ihnen zugemessene vereinigte Grundstück anerkennen, so sind sie in den meisten Fallen eh er bereit den Streit zu schlichten, als den gemein- schaftlichen Güterzettel zu unterschreiben. Dies hat sich auch in Wirklichkeit bestatigt, denn es kommt, nach den Erhebungen bei den Bezirksgeometern von 8 Ambtsbezirken im Durchschnitt bei 50.000 Grundstücken nur je eine streitige Grenze vor, welche gegen- wartig noch fortgeführt wird."

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 6