79 Een reeks wijzigingen in hetzelfde hoofd met één oogopslag te kunnen overzien, is ongetwijfeld een kostelijk denkbeeld; menig onderzoek waarbij we thans van 't eene artikel naar 't andere en van 't eene deel naar 't andere worden verwezen, der oude besloven leggers, zou dan vrij wat minder tijd kosten en een bron van fouten ware meteen gestopt. Ho ofdstuk III „werkzaamheden tot verbetering van het kadaster" is erg besnoeidtegen vroeger GO artikelen telt het thans slechts 24. Een nieuw artikel 144 bepaalt zonder meer, dat de technische voor schriften waarnaar de hermetingen moeten plaats hebben, voor elke hermeting nader zullen worden vastgesteld; hierdoor vervallen de artikelen 141 tot en met 178 van de oude I. K. Men schijnt dus voortaan niet meer alle hermetingen op denzelfden voet te willen doen plaats hebben, doch proeven te willen nemen met een nieuwe wijze van bewerking, tot een voor ons land passend stelsel zal zijn gevonden, wat ons aanleiding geeft op te mei-ken, dat zoolang de nieuwe voorschriften,waaraan naai- verluidt gewerkt wordt niet gereed zijn, bezwaarlijk meer een groote hermeting op het touw kan worden gezet. In art. 138 (oud 136) wordt bepaald, dat alleen voor hermeting van gedeelten van gemeenten voorstellen moeten worden gedaan, omtrent de wijze waarop de driehoeksmeting met de bestaande en die van omliggende gemeenten zal worden in verband gebracht; de opgave van den meridiaan is terecht vervallen. Art. 142 (oud 140) bevat de aanvulling, dat de ingenieur-veri ficateur voorstellen kan doen tot onderhandschen verkoop der bij de driehoeksmeting gebruikte baken, indien de waarde daarvan niet in een voordeelige verhouding tot de overbrenging naar het naastbij- gelegen kantoor van registratie staat en dat de opbrengst moet worden gestort ten kantore van den ontvanger der registratie. Een nieuw art. 14-3 bepaalt, dat de ingenieur-verificateur kennis moet geven aan den Commissaris der Koningin van het voornemen tot hermeting, met verzoek om door tusschenkomst van den burge meester de ingezetenen aan te sporen, waar dit niet naar behooren J) In de onlangs verschenen Handleiding voor de technische werkzaamheden van kadastrale hermetingenmag een bescheiden poging worden gezien, om aan het hier geopperde bezwaar tegemoet te komen. Red. H.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 79