7 Het feit nu, dat delimitatie plaats vond, kan al dan niet voor eene bepaalde grens bewijsbaar zijn. Men verwarre deze bewijsbaarheid niet met de meerdere of mindere nauwkeurigheid der meting. Bedoeld feit is bewijsbaar als bijv. wordt opgemaakt een uitvoerig proces-verbaal van grensbepaling, onderteekend door de medewer kende eigenaars. Minder omslachtig is het dit feit bewijsbaar te maken door een wettelijk vermoeden nl. door bij wet te bepalen dat de aanteekeningen in de kadastrale bescheiden zullen geacht worden in overeenstemming te zijn met de aanwijzingen der eigenaars, indien deze daartegen geene bezwaren inbrachten bij de ter visie ligging dier bescheiden. Zijn twee eigenaars het bij de delimitatie eens geworden omtrent de ligging hunner grens dan is er tusschen hen „eene overeenkomst tot stand gekomen welke voor hen en hunne rechtverkrijgenden verbindend is" (Van Iterson, Praeadvies bl. 71). Kan het bestaan dier overeenkomst bewezen worden door middel van de kadastrale bescheiden, dan hebben deze te dien aanzien natuurlijk bewijskracht. Hier stuiten we op eene andere dwaling bij sommige tegenstanders, nl. dat de bewijskracht van het kadaster de vrijheid van den rechter aan banden zou leggen (Mr. Hij mans bl. 185). Men bedoelt natuurlijk niet, dat de vrijheid van den rechter be perkt zou worden door de aanwezigheid van bewijsmiddelen zoodat zijne vrijheid het grootst zou zijn bij geheele afwezigheid van bewijsmiddelen, men bedoelt dat het eene bewijsmiddel het ander zou uitsluiten. Dit nu is in casu geenszins noodzakelijk. Men kan den rechter geheel vrij laten om aan deze en aan alle andere bewijs middelen het gewicht toe te kennen, dat hij zal meenen te behooren. Hij kan zich bijv. door getuigen of deskundigen bij een grensgeschil doen voorlichten omtrent den aard eener aanwezige scheiding, omtrent in den grond gevonden fondamenten eener muur of wortels eener heg, die vroeger de scheiding uitmaakte, over de nauwkeurig heid der meting, de mogelijkheid eener vergissing enz. Wel is waar zal de rechter in den regel grooter waarde hechten aan de bewezen overeenstemming der eigenaars bij de delimitatie, blijkende uit de kadastrale bescheiden, dan aan andere meestal zeer onzekere bewijsmiddelen, doch dergelijk onderscheid in be- teekenis en kracht van verschillende bewijsmiddelen vindt men bij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 7