81 model n° 65 voorkomende, op het bijblad eigendunkelijk anders werd gekaarteerd, door uit te gaan van andere scheidingen, dan de landmeter bij de opmaking der hulpkaart meende te moeten aan houden. We willen niet oordeelen wie bij de kaarteering het juiste inzicht heeft gehad, maar zulke bijbladen deugen niet als zoodanig, wil men dergelijke wijzigingen toelaten dan moet men er nieuwe minuutplans van maken. Van de laatste gebruik te maken tot kopieering der latere hulpkaarten kan van den landmeter geëischt worden, maar niet om deze te vervaardigen naar bijbladen als boven omschreven. Is alzoo nadere plaatselijke opneming noodig, m. a. w. blijkt de minuut- en hulpkaartentoestand verbetering te behoeven, dan is ook steeds de opmaking van metingstukken noodzakelijk. De I. K. vooronderstelt dat een nadere opneming noodzakelijk kan zijn voor de deugdelijke bewerking der bijbladen, dat is echter, in 't algemeen genomen, onjuist; het eenige geval van gebleken noodzakelijkheid bestaat slechts wanneer het onmogelijk blijkt dezelfde perceelen te vormen als de oude stand aangeeft, zie Tijdschrift Jrg. X, blz. 28. Intusschen worden bij de bewerking der bijbladen steeds leemten in de veldaanteekeningen en fouten in de plans ontdekt, welke laatste hun oorsprong vinden in verkeerde meting of kaarteering; en nu hebben de bepalingen der I. K. geleid tot de meening, dat men die fouten eerst moest opheffen, d. w. z. dat men eerst opne mingen moest doen en metingstukken opmaken en dat het afwerken der bijbladen zoolang moest worden verschoven, dat ook die stukken daarop konden worden toegepast. Dat is eene opvatting waardoor de spoedige vernieuwing der bijbladen zeer belangrijk is vertraagd geworden. In de le divisie heeft men de voorschriften wat ruimer opgevat, is men vrij spoedig van die handelwijze teruggekomen. Dergelijke noodige herzieningen, oordeelde men, behooren geboekt te worden in het register bedoeld in art. 133 I. K. oud 131), om dat echter niet te overladen heeft men ze een onderkomen verschaft in een afzonderlijk reg. n°. 9, terwijl de bijbladen intusschen uit de voor handen gegevens geheel werden afgewerkt. Voor enkele van de in dat register voorkomende gemeenten zijn de posten reeds opgenomen en later op de nieuwe bijbladen op de gewone wijze bijgewerkt, door radeering en kaarteering. Deze

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 81