82 hebben daardoor wel iets geleden, maar ook de opnemingen van den gewonen dienst worden daarop jaarlijks op dezelfde wijze bijgewerkt; het bijblad is nu eenmaal niet meer dan een tijdelijk hulpmiddel. In dat reg. n°. 9 zijn de ontdekte gebreken omstandig beschreven, met een toelichting omtrent de leemten in de meting, die nood zakelijk moeten worden aangevuld, soms met bijvoeging van een verzamel schetsje der reeds voorhanden meetcijfers. De landmeter die nu of later met de behandeling dier posten wordt belast, moet natuurlijk met eigen ervaring te rade gaan en met de in latere jaren verkondigde helderder begrippen omtrent de waarde van de aan te brengen verbeteringen. Verschillende personen hebben aan de vernieuwing gewerkt en geboekt al wat zij oor deelden dat verbetering eischte. Vóór de opneming behoort de eindelijke beslissing daaromtrent echter bij den ingenieur-verificateur, in overleg met den met het werk belasten ambtenaar. We behoeven zeker niet meer te zeggen dat naar ons gevoelen de opnemingen voor dergelijke verbeteringen zooveel mogelijk moeten worden beperkt. Alleen wanneer de fouten in verband staan met terreinveranderingen of wanneer verschillen in de grootte derperceelen worden vermoed, die van merkbaren invloed zijn op deberekening der grondbelasting, achten wij de opnemingen eenigszins dringend. Op de boven reeds genoemde algemeene vergadering in 1896 is met 23 tegen 1 stem het 2e deel der gestelde motie aangenomen, luidende: „Bij omvangrijke veranderingen in de parcelleering na de opmaking der minuut, behoort het nieuwe bijblad als le vervolg van het minuutplan afgewerkt te worden en onveranderd te blijven." De nieuwe I. K. bevat geen voorschrift waardoor aan dien wensch wordt tegemoetgekomen, zij spreekt nergens van het vervaardigen van dergelijke vervolgen op de minuutplans, die in de le divisie kortweg „Nieuwe Minuutplans" worden genoemd. Het komt ons voor dat de samensteller der I. K. daarin correct heeft gehandeld; onder Hoofdstuk III. 5. „Van de vernieuwing der bijbladen behoorde dergelijk voorschrift stellig niet tehuis, zulk een nieuw minuutplan is geen bijblad in den zin die de I. K. aan die benaming hecht. Nu staat het den ingenieur-verificateur vrij, om ingeval het vervaardigen van een bijblad zeer veel tijd zou kosten, voor te stellen een nieuw minuutplan te laten opmaken, met daarbij een bijblad in grijs.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 82