87 van proefstations voor industriëele doeleinden te mogen zien, waar door zoo zegt hij aan het slot zijner verhandeling ongetwijfeld dan ook maatregelen aan de orde zullen komen, opdat niet langer bespotting mogelijk zy der spreuk: „Scripfu manent". Elf jaar geleden schreef prof. v. d. Burg ongeveer in gelijken geest. In de December aflevering van de Vragen des Tijds van het jaar 1891 verkondigt deze gezaghebbende op het gebied van het papier onderzoek, aan het eind zijner mededeelingen betreffende de wijze waarop het vraagstuk in Duitschland toen reeds nagenoeg voor het geheel was opgelost, „dat het de plicht van elke regeering is, voorschriften vast te stellen, welke menschelijkerwijs gesproken de onvergankelijkheid waarborgen van mededeelingenovereenkomsten uitspraken, vindingenwaarvan de inhoud, die jaren en eeuwen in het belang van het heden en der toekomst dient te worden bewaard, wordt toevertrouwd aan het papier." Nog twee jaar verliepen aleer de Nederlandsche Regeering bewees, dezen in algemeen bewoordingen uitgesproken wenk ter harte te willen nemen. In het jaar 1893 werden onder minister Tak van Poort vliet in de voorwaarden voor de levering van papier voor de Algemeene Landsdrukkerij over 1894 en 1895 bepalingen opgenomen, ontworpen door prof. v. d. Burg, welke de levering van een beter fabrikaat zouden waarborgen. Een 8000-tal riemen normaalpapier 3B, verdeeld in vijf perceelen slechts een bescheiden hoeveelheid dus werd bij wijze van proef aanbesteed. Bij de aanbestedingen die daarna om de twee jaren plaats hadden werd steeds voor een deel normaalpapieren voorgeschreven. Bij de laatste aanbesteding voor de jaren 1902 en 1903 moeten zelfs 11350 riem normaal 3B en 33650 riem normaal 3C worden geleverd. In 1894 trok de houding door het departement van Binnenlandsche Zaken aangenomen tegenover het vraagstuk van het papieronderzoek, de aandacht van het departement van Oorlog, waarvan het gevolg was, dat de directeur der artillerie-inrichtingen te Delft, op last van den minister van Oorlog een veertiental monsters papier ter onderzoek inzond bij het laboratorium voor papieronderzoek, dat prol. v. d. Burg toen reeds, zij het ook op bescheiden voet, aan de polytechnische school had weten te vestigen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 87