89 op 15 September van genoemd jaar, bijval werd geschonken door den Nederlandschen Uitgeversbond. Maar nog onder aanvoering van andere bewijsgronden kan dit goed recht van een algemeen erkend gebrek aan controle worden gestaafd; door n.l. in herinnering te brengen hoe door particulieren, door de industrie en door den handel getracht werd, de vervaardi ging van deugdelijke papiersoorten te bevorderen. Zoo verbond de heer P. Ferman aan zijn chemisch-technologisch bureau te Amsterdam een afdeeling uitsluitend bestemd voor papieronderzoek, welke afdeeling al spoedig bleek in een werkelijk aanwezige behoefte te voorzien en waarvan de gunstige werking na verloop van korten tijd door hem aan prof. v. d. Burg kan worden bericht in de bewoordingenelke eerlijke handelaar erkent ten minde dat er nu gelijkheid voor iedereen bestaat". Nog kan worden vermeld, dat door de firma H. F. de C.harro en zonen aan haar bureau te 's-Gravenhage een afdeeling is verbonden alwaar een volledig onderzoek kan plaats hebben. Dit is ook het geval bij de firma E. G. Volkersz te Zutfen die de Duitsche normaalpapieren in ons land burgerrecht tracht te verschaffen. Van meer gewicht, belangrijker dan al deze pogingen om de papierindustrie in ons land in het juiste spoor te leiden, is echter de uitkomst die prof. v. d. Burg door zijn rusteloozen en onaf gebroken arbeid wist te verkrijgen. Hij slaagde er n.l. in, het aanvankelijk op kleine schaal ingerichte laboratorium voor papieronderzoek der polytechnische school, te hervormen in een papierproefstation dat, hoewel niet bestemd om aan de behoeften der nijverheid, van den handel en der verbruikers tegemoet te komen, wat de inrichting betreft, voor de Charlotten- burgsche instelling niet behoeft onder te doen, volgens bekomen inlichting wordt aldaar het papier bestemd voor Bijkszegel gekeurd en moet dit papier sedert 1 Januari j.l. door den fabrikant machinaal worden aangemaakt en aan vastgestelde eischen voldoen. In de overtuiging dat aan de lezers van dit Tijdschrift eenige mededeelingen omtrent het Nederlandsche proefstation -- waarin prof. v. d. Burg ons met groote voorkomendheid rondleidde, onder wijl hij ons tal van experimenten liet zien, niet onwelkom zullen zijn, laten wij een vluchtig verslag van ons bezoek hier volgen. Voor het onderzoek van de sterkte van gewone papiersoorten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 89