8 andere soorten van rechtsgeschillen terug en doet niets te kort aan de vrijheid van 's rechters oordeel. De bewijskracht, die het kadaster op de geschetste wijze verkrijgt, is zeer juist geformuleerd in de vraagpunten, gesteld op de ver gadering der Notariëele Vereeniging in 1900; zij zal nh zijn een f/evohj 1°. van de delimitatie; 2°. van het bewijsbaar maken dier delimitatie. Laat men sub 2 weg dan krijgt men de door Mr. Hijmans zoogenoemde „technische" delimitatie. Zij heeft te velde precies op dezelfde wijze plaats als de boven beschrevene, slechts worden geene maatregelen genomen om het feit dat zij plaats had, voor eene bepaalde grens ook in de toekomst bewijsbaar te maken. M. a. w. er wordt geen proces-verbaal van grensbepaling opgemaakt, zelfs geen aanteekening gehouden welke grens wel, welke niet, of slechts eenzijdig door één der eigenaars gedelimiteerd is, zoodat na verloop van tijd als het getuigenbewijs der personen die er bij tegenwoordig waren, niet meer kan worden ingeroepen, het onmogelijk is uit te maken of er bij eene bepaalde grens overeenstemming was tusschen de wederzijdsche eigenaars. Het voorschrijven eener zoogenaamde technische delimitatie zou veel gelijken op struisvogelpolitiek. Van een eigenmachtig uitmaken door den landmeter, waar de grenzen zijn, is natuurlijk geen sprake men zou dan krijgen een vergissingskadaster. Daarom begint men wel de werkelijke grenzen op te sporen met behulp van de eigenaars, doch doet daarna alsof men van den prins geen kwaad wist. Zorgvuldig tracht men het gebeurde in het vergeetboek te verbergen, de kadastrale bescheiden mogen er geen spoor van nalaten. Als een eigenaar er zich op wil beroepen, moet men hem tegemoet kunnen voeren't is best mogelijk dat gij bij de meting de grens samen met uw buurman hebt vastgesteld, maar ziet u, wij weten daar niets van, bij ons op het kadasterkantoor is geen onderscheid te zien tusschen den aard van uw grens en die van een ander perceel, die niet gedelimiteerd werd of slechts aangewezen door één der eigenaars. Het op deze wijze verdonkermanen van een schat van kostbare gegevens, het ongedaan maken van den arbeid en de moeite welke de ambtenaren en de eigenaars zich hebben getroost, heeft veel weg van Vandalisme.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 8