90 beschikt men te Delft over de dynamometers van Wen dier en Leuner, waarvan het Wendlersche apparaat door middel van electriciteit wordt gedreven en bij het breken der proefstrooken automatisch in rust wordt gesteld, zoodat gedurende die proefneming, andere onderzoekingen kunnen plaats hebben en de bekomen uit komsten van de trekproef volkomen betrouwbaar kunnen worden afgelezen. Het toestel van Leuner geeft bovendien eene graphische voorstelling omtrent sterkte en rekking. Te voren wordt een hoogst eenvoudige proef genomen om te weten welke richting de sterke richting (machinerichting) van het papier en welke de zwakke richting (loodrecht op de machinerichting) is. Daartoe worden twee proefstrooken, lang ISO m.m. en breed 15 m.m. op elkander gelegd en op ongeveer 1f3 hunner lengte tusschen vinger en duim vastgehouden, wanneer de strooken nu om beurten onderste en bovenste strook zijn, dan is de strook, die in staat blijkt de andere te dragen, uit de machinerichting gesneden, wijl zij de sterkste is. Om de echtheid van het watermerk te onderzoeken wordt het gedeelte van het papier waarop het voorkomt in een soda-oplossing gedompeld, is het watermerk echt, d.w.z. tijdens de fabricage in z.g. natten toestand aangebracht, dan treedt het bij het vochtige papier scherper te voorschijn, is het er later mechanisch ingedrukt door z.g. drooge stempeling— dan verdwijnt het; de stempeling toch heeft plaatselijk de vezels tesamengedrukt. Door het dompelen van zoodanig verkregen merk in eene soda-oplossing zwellen de saamgedrukte vezels en verdwijnt het watermerk. Met watermerken in geldswaardig papier dweept prof. v. d. Burg niet, wijl op de plaats waar het merk zich bevindt minder vezels aanwezig zijn en het papier daar dus minder sterk is, en groote sterkte, althans voor geldswaardig papier als allereerste eisch behoort te worden gesteld; wat een ieder toe zal geven, die de achte loosheid gadesloeg, waarmede landlieden op drukke marktdagen bankbiljetten somtijds in hun broekzakken doen verdwijnen. Boven dien geven watermerken geen waarborg tegen namaak. De in dit opzicht algemeen gangbare meening is volkomen denk beeldig, een handig werkman, vertrouwd met fotografie, kan ieder watermerk nauwkeurig namaken. Wat overigens het aanbrengen van watermerken betreft zoo heeft de techniek het tot een onge kende hoogte gebracht, wij zagen in de verzameling aan de poly-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 90