91 technische -schooi o.a. een prachtig portret als watermerk van president Faure. Het beeld was zoo schitterend mooi, dat men het voor een dianhanie zon hebben aangezien, indien niet uitdrukkelijk er op ware gewezen, dat het slechts een stuk tegen het licht gehouden wit papier was. Zeer verrast waren wij door het groote verschil in sterkte (breuk belasting) 2,5 K.G. en meer dat wij zagen aangewezen door den dynamometer bij de beproeving van strooken gesneden uit de lengte richting en die uit de breedterichting. Zoowel bij hand- als bij machinaal papier doet zich dit verschijnsel voor, constant is het bedrag als van zelf spreekt niet, uitkomsten mochten wij nog inzien waarbij het verschil ruim 3,5 K.G. bedroeg. Het gewicht der proefstrooken wordt bepaald met behulp eener weegschaal, die een weging tot 0,2 milligram toelaat. Bij den dynamometer van Leun er was een eenvoudig hulp middel gevoegd om het scheel' spannen der proefstrooken tussehen de klemmen te voorkomen, bestaande in een metalen gleuf van juist 15 m.m. breedte, waarin de proefstrook vooraf kan worden gespannen, tussehen een tweede stel klemmen, die daarna in den dynamometer worden geplaatst. Voor het onderzoek van zeer sterkepapiersoorten, karton b.v. was aanwezig een krachtig toestel van Schopper, waarmede een belasting tot 150 K.G. breekkracht kan worden verkregen en een hydraulisch werkend toestel van Leuner, waarmede een breuk- belasting van niet minder dan 700 K.G. kan worden uitgeoefend welk toestel ook bestemd was voor het onderzoek van zeer sterke weefsels. Ofschoon er in den jongsten tijd zeer vernuftige toestellen ter bepaling van den weerstand tegen kreukelen van papier waren verkrijgbaar gesteld, werd dit onderzoek door prof. v. d. Burg tot nu toe nog met de hand verricht. Wij vernamen intusschen dat thans een toestel voor dit doel door Schopper te Leipzig was in beproeving gegeven aan het proefstation te Charlottenburg bij Berlijn en de verkregen uitkomsten zoo gunstig waren, dat thans ook een zoodanig toestel voor hier was besteld en dus ook deze beproeving voortaan geheel werktuigelijk zal geschieden. Voor het onderzoek der sterkte van papier, indien dit vooraf wordt gevouwen, was ook een toestel aanwezig ten einde die vouwen steeds onder gelijken druk (7,5 kilogr.) in het papier aan te brengen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 91