93 wonder dat men langs dezen weg te Delft in staat is gesteld tot het ontsluieren van de geheimen eener industrie, die plantenvezels zoo zeer weet te verminken in de maalkuip of Hollander bij het maken van papiersoorten uit verschillende bestanddeelen, die zuik een grooten invloed kunnen uitoefenen op de duurzaamheid van het papier. Nog mogen wij niet onvermeld laten, dat ook met kunstlicht wordt gemicroscopeerd. Een geheet afgesloten electrische gloeilamp zendt daartoe hare stralen af in een gebogen glazen buis, welker uitmonding onder den microscoop kan worden geschoven. Door de totale terugkaatsing vertoont zich aan den mond dei- buis een schitterend goudgeel licht, met behulp waarvan de werk zaamheden 's avonds kunnen worden voortgezetdat echter van den waarnemer een scherper onderscheidingsvermogen van kleurenmenge lingen eischt, dan het daglicht. Hoogst verrassend is de proef waarmede de aanwezigheid van dierlijke lijm wordt aangetoond en niet minder verrassend die, waarmede de afwezigheid van vrije zuren wordt vastgesteld. Voor de laatste proef werd gebruik gemaakt van congorood, het op de aanwezigheid van zuren scherpst bekende reagens, wijl reeds de geringste hoeveelheid dier stoffen een blauwe kleur te voor schijn roept. Het onderzoek naar de lijmvastheid geschiedt te Delft volgens de methode van de directeuren der Leonhardische inktfabriek, welke methode onregelmatige lijming hieronder niet te verstaan slechte of onvoldoende lijming onmiddellijk aantoont, en bovendien, langs den weg eener schrijfproef, toegepast onder gebruik van normaal inkt. Voor het onderzoek van vloeipapier was aanwezig een toestel waarbij de zuighoogte dezer papieren in eenheid van tijd kan worden vergeleken. Zeer trok onze aandacht onder den literairen schat waarop het proefstation mag bogen, het boek van J. C. Schaffers: „Versuche und Muster ohne alle Lumpen oder doch mit einem geringen Zusatze derselben Papier zu machen". De uitkomsten van eenig volledig onderzoek van papier worden verzameld in een staat van hierna volgend model.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 93