96 Nog zijn op het papier proefstation, ten behoeve ook van het onderwijs in het papieronderzoek, aanwezig: 1°. een reeks van grondstoffen, die bij de papierfabricage voor hare van elkander afwijkende voortbrengselen worden gebruikt; 2°. een reeks van mengsels papierstoffen, zooals die meestal in den papierhandel worden aangetroffen; 3°. een reeks van kleurmiddelen die bij het onderzoek naar die mengsels worden gebezigd. Aan het eind onzer mededeelingen betreffende de Delfsche in richting voor papieronderzoek gekomen, waar wij met zoo groote welwillendheid, waarvoor wij hier gaarne aan prof. v. d. Burg hartelijk dank betuigen, werden ontvangen, willen wij nog een oogenblik de aandacht inroepen voor de door Dr. Greshoff aan bevolen oplossing van het vraagstuk der papiercontrole, welke oplossing ons voorkomt juist te zijn. Het nut dat onze samenleving trekt uit particuliere bureaux van onderzoek wordt door den heer Greshoff niet voorbij gezien, doch, en daarop wijst hij in het bizonder, niet uit het oog mag worden verloren, dat zij alleen onderzoekingen ter hand kunnen nemen waarvoor wordt betaald. De nijverheid de papierindustrie daaronder begrepen eischt echter oneindig meer dan nu en dan een wetenschappelijke analyse; als allereerste levensvoorwaarde waaraan, zal zij een gezond bestaan leiden, behoort te worden voldaan, noemt hij en terecht, het groote belang dat voor ieder industrieel in ons land gelegen is in het tot stand komen van een instelling, in staat op iedere vraag waartoe zijn onderneming aanleiding geeft, een wetenschappelijk antwoord te geven. Het Rijksproefstation zal dus, breed opgevat, in de eerste plaats de eischen vaststellen waaraan de voortbrengselen der vaderlandsche nijverheid gehouden zijn te voldoen, voorts verricht het bovendien, op verzoek van besturen of bizondere personen in aangewezen gevallen onderzoekingen, tegen betaling volgens een tarief, dat niet concurreert met de tarieven van particuliere ondernemingen. In de tweede plaats treedt het Rijksproefstation dus op, als een Niet minder erkentelijk zijn wij voor de vele wenken en inlichtingen, ons voor de samenstelling van dit overzicht gegeven.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 96