Dupliek. Na de eerste lezing van deze repliek dacht ik te staan voor een psychologisch raadsel. Een bestrijder van een kadaster met bewijskracht, die thans blijkt een voorstander er van te zijn en niettemin te goeder trouw natuurlijk zich inspant om het tegendeel te bewijzen, om ten slotte in zelfvoldaanheid te stoffen op een vermeende zegepraal, zietdaar een zielkundig verschijnsel, waarvan de verklaring niet voor de hand ligt. Bij zorgvuldige herlezing en vergelijking met het bestreden artikel werd de zaak mij duidelijker. De schrijver bekijkt en beoordeelt elke uiting op zich zelf, niet m het licht van hetgeen ermee verband houdt of er uit voortvloeit, m. a. w. het gelukt hem niet de samenhangende deelen van het betoog te combineeren. Dit komt vooral uit in de poging om aan te toonen dat er niets zal komen van de invoering van een rechts geldig kadaster omdat „de heer Boer thans den strijd heeft opge geven." Het is wel haast overbodig vooraf even op te merken dat hier verband wordt gelegd waar het ver is te zoeken. Tot het ontstaan eener beweging kan één persoon wel den stoot geven, op de voort during ervan heeft hij weinig invloed meer indien zij reeds in breede kringen voorstanders en jaarlijks in de beide kamers der Staten- Generaal hare woordvoerders heeft gevonden. Tot zijne meening wordt Mr. Hij mans gebracht door het volgend gedeelte van mijn artikel: Dwaalbegrippen op kadastraal gebied Tijdschr. 1902 bl. 7: „Zijn twee eigenaars het bij de delimitatie eens geworden omtrent de ligging hunner grens dan is er tusschen hen „eene overeenkomst tot stand gekomen welke voor hen en hunne rechtverkrijgenden ver bindend is"" (Van Iterson Praeadvies blz. 71.) „Kan het bestaan dier overeenkomst bewezen worden doormiddel van de kadastrale bescheiden, dan hebben deze te dien aanzien natuur lijk bewijskracht. „Hier stuiten we op eene andere dwaling bij sommige tegenstanders,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 115