DE INVOERING VAN RUILVERKAVELING, hare juridieke grondslagen en organisatie. J) De heer Boer zegt in hoofdzaak het volgende: Het grondbegrip van ruilverkaveling2) wordt door Dr. Schlitte („Die Zusammenlegung der Grundstücke in ihrer Volkswirthschaft- lichen Bedeutung und Durchführung", bl. 13) aldus omschreven: „Op verlangen van alle of van een door de wet nader bepaald deel der belanghebbenden en naar eene wijze van uitvoering overeenkomstig regelen, door de bevoegde overheid gesteld, worden de verspreide eigendommen in eene gemeente of in een deel ervan tot eene massa vereenigd, vervolgens door nauwkeurige meting en schatting het aandeel van iederen belanghebbende vastgesteld en, na evenredigen aftrek voor gemeenschappelijke werken (wegen, waterloopen enz.) aan ieder zijn deel toegewezen volgens een wetenschappelijk verdeelingsplan, naar 't welk elk perceel een doelmatigen vorm heeft, het overtollige water kan loozen, aan den weg gelegen en vrij van servituten is en ongeveer van dezelfde hoedanigheid als de ingebrachte perceelen." Ruilverkaveling heeft alzoo tot onmiddellijk gevolg: vereeniging der verspreid liggende perceelen van eenzelfden eigenaar, verbetering van den vorm, in de toegankelijkheid en in de afwatering der ongebouwde eigendommen. In landen waar geen wettelijke regeling van ruilverkaveling bestaat, kan deze alleen tot stand komen als alle belanghebbenden het op alle punten eens zijn en ook derden (hypotheekhouders bijv.) hunne medewerking verleenen. Dit komt alleen voor bij geringe opper vlakten. Zulke vrijwillige ruilverkavelingen hebben slechts een beperkt nut en dikwijls het groote nadeel dat zij eene organische ruilverkaveling over groote oppervlakten bemoeilijken of verhinderen. In vele staten zijn daarom wetten ingevoerd die ruilverkaveling Aanteekeningen. Vergad. Jur.-sectie Prov. Utr. Genootschap van K. en W. Juli 1902. 2) Het woord landverlegging in de «Aanteekeningen» is hier vervangen door «ruilverkaveling», zijnde deze uitdrukking thans aangenomen door de Commissie «Ontginning» van het Ned. Landbouw-Comité.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 120