121 mogelijk maken tegen den wil eener minderheid. Dergelijke wetten vindt men niet in de Latijnsche staten. Vooral de Fransche boer hecht zich met hartstocht aan de kluit aarde, waarop hij eenmaal zit. „La terre est sa maïtiesse" (Michelet.) Misstanden in de indeeling, in de toegankelijkheid en afwatering van den bodem, van gelijken aard als in het buitenland, vindt men ook in Nederland, vooral op de zand- en hooge kleigronden, waar men de oudste nederzettingen en de z.g. „boerdorpen" (komdorpen) vindt, in geringe mate in de veenkoloniën en in de westelijke provinciëen, waar de „rij- of streekdorpen" menigvul- diger zijn. De voordeelen van ruilverkaveling zijn van allerlei aard en niet voor alle streken dezelfde. De directe voordeelen bestaan o.a. in: vermindering van bedrijfskosten, verbetering van het toezicht, mogelijkheid tot aanwending van landbouwwerktuigen, beheersching van den stand van het grondwater en daardoor gelegenheid tot voordeelige aanwending van kunstmest, tot het kweeken van fruit en groenten of handelsgewassen (suikerbieten), aanwending van betere variëteiten van vruchten of gewassen, meer succes in het bestrijden van plantenziekten, van de muizenplaag, vermindering van het aantal grensgeschillen, van cle oppervlakte gronds, die aan afsluitingen (vooral aan slooten) verloren gaat, van de onderhouds kosten dier afsluitingen enz. De indirecte voordeelen liggen in de verbeteringen, welke veelvuldig op ruilverkaveling volgen en die de Duitschers onder den collectief- naam „Meliorationen" samenvatten. Hieronder worden o.a begrepen: bevloeiing, drainage, bebossching, ontginning, vervening enz. De directe voordeelen worden in Duitschland na aftrek der kosten berekend op gemiddeld f 300.— per hectare. Gesteld dat in Nederland slechts 1/1 o gedeelte van den bodem aan ruilverkaveling werd onder worpen, dan zou naar gelijken maatstaf het nationaal vermogen eene vermeerdering van reëelen, blij venden aard hebben ondergaan van ongeveer 100 millioen gulden. Nu eene beweging, om die voordeelen deelachtig te worden, in agrarische kringen is ontstaan, is de tijd gekomen om een onderzoek in te stellen naar de beste wettelijke regeling en organisatie van dit onderwerp. De inleider ontwerpt nu een schets voor eene wettelijke regeling in Nederland, hopende aldus niet alleen inlichting te geven, doch

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 121