122 straks bij het debat ook licht te ontvangen vooral over de vraag of de voorgedragen regeling past in ons staatsorganisme. Hoofdpunten in die regeling zijn 1°. krachtige bevordering der ruilverkaveling door de overheid als een instituut van publiek recht, beslechting der rijzende geschillen langs administratieven weg, met beroep zooveel noodig op een administratief rechtscollege 2°. opdracht uitsluitend aan deskundigen van de hoofdleiding en van het maken van projecten. Voor de uitvoering wordt eene hoofdcommissie ingesteld als besturend lichaam met vérstrekkende bevoegdheden en samengesteld uit zaakkundigen (landhuishoudkundigen, rechtsgeleerden, cultuur technische landmeetkundigen). Zij heeft de leiding van de ruil verkavelingen in het geheele land, zij beslist in elk speciaal geval of ruilverkaveling is in het algemeen belang, zij regelt den omvang ervan, geeft voorschriften en neemt maatregelen voor de doorvoering, beoordeelt de deugdelijkheid der projecten, bepaalt den dag voor de inwijzing in het bezit der nieuwe perceelen, gelast de noodige overboekingen in de kadastrale- en hypothecaire boekhoudingen, enz. Het beheer van elke onderneming wordt opgedragen aan eene plaatselijke commissie, waarin naast landbouwers, door belang hebbenden gekozen, zitting hebben een of meer deskundigen, aangewezen door de hoofdcommissie en belast met het maken van ontwerpen. Deze commissie heeft een rol te vervullen welke veel overeenkomst heeft met die van den executeur-testamentair in een nalatenschap of van den curator in een faillissement. Om tot ruilverkaveling te kunnen overgaan moeten bij eene te houden stemming zich daarvóór verklaren de eigenaars van minstens de helft der oppervlakte van den betrokken grond, die minstens de helft van de belastbare opbrengst vertegenwoordigt en moet de hoofdcommissie als haar oordeel uitspreken dat verbetering in de exploitatie van den bodem het gevolg van de onderneming zijn zal. Na de opmaking van den subjectieven en den objectieven toestand van het bezit, de berekening van ieders aandeel en het ontwerpen van een nieuw net van wegen en waterloopen worden de stukken ter visie gelegd en een termijn voor reclames of verzet vastgesteld. Hetzelfde geschiedt nogmaals nadat het ontwerp van het verdee- lingsplan is opgemaakt. De nieuwe indeeling mag niet tengevolge hebben dat een der

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 122