123 betrokken eigenaars schade lijdt of gedwongen zou worden den aard van zijn bedrijf te wijzigen. Reclames tegen de schatting of tegen waardebepalingen in 't algemeen alsmede bezwaren door derden belanghebbenden inge bracht, worden behandeld door een scheidsgerecht. Van zijne beslissingen wordt geen hooger beroep toegelaten. Geschillen van burgerrechtelijken aard moeten voor de gewone rechtbanken worden gebracht; alle andere worden in de" eerste administratieve instantie behandeld door de plaatselijke commissie. 1 an hare uitspraken kan bij de hoofdcommissie in hooger beroep worden gekomen. Bij rechtsgeschillen die schending of niet naleving van de ruil- verkavelingswet tot onderwerp hebben, staat beroep op een hooger administratief rechtscollegie open. De ervaring heeft geleerd dat het eenig afdoende middel om ruilverkaveling bij de bevolking ingang te doen vinden is de macht van het voorbeeld. De kaarten van de Generalkommissionen" wijzen uit dat na een goedgeslaagde ruilverkaveling nieuwe aan vragen inkomen van gemeenten rondom en zoo concentrisch steeds verder. Het komt er dus op aan voorbeelden van ruilverkavelingen in de centra van de streken, die er voor in aanmerking komen, tot stand te brengen. Daartoe is noodig dat zaakkundigen, die voor die taak geheel zijn berekend de streek die tot voorbeeld zal dienen, nauwkeurig hebben bestudeerd, zich met de belanghebbenden mondeling en schriftelijk herhaaldelijk in verbinding stellen. Aan de overreding en bezieling, die van hen uitgaat, kan kracht worden bijgezet door subsidie of geheele overneming der kosten door den Staat. Ten slotte behandelt spreker twee grondwettige bezwaren die tegen de aangegeven regeling kunnen rijzen naar aanleiding van aitt. lol en lo3. Aan de hand van Buijs en andere schrijvers toont hij aan dat „twistgedingen over eigendom of daaruit voort vloeiende rechten" alleen dan „bij uitsluiting behooren tot de kennisneming van de rechtelijke macht" wanneer zij hun rechtsgrond vinden in het burgerlijk recht. Ruilverkaveling kan geschoeid worden op de leest van het publieke recht, zoodat nagenoeg alle rechts geschillen, waartoe zij aanleiding geeft, langs administratieven weg kunnen berecht worden. Ontkennend beantwoordt spreker de vraag of ruilverkaveling valt onder „ontzetting van den eigendom" (art. 151 Gw.) zoodat regeling

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 123