128 Primaire driehoeksmeting. Terreinwerkzaamheden De terreinwerkzaamheden in 1902 uitgevoerd bestonden in hoekmetingen op de stations en centreeringsmetingen, benevens verkenning en wat hier mede in verband staat. De hoekmetingen en de centreeringsmetingen werden uitgevoerd door dezelfde ploegen, welke daarmede in 1901 waren belast. De eerste daarvoor aangewezen ploeg, samengesteld uit den ingenieur Modderman, als chef, en den ingenieur de Hulster, vertrok den lsten Mei naar Terschelling en bezette het station Brandaris. Op dit station moeten worden bepaald de richtingen naar de hoofdpunten Ameland, Sexbierum en Eierland en naar de tusschen puntenVlieland, Oosteinde en Griend. Het tusschenpunt Vlieland werd bij de meting niet afzonderlijk bepaald, maar opgenomen in combinatie met de hoofdpunten. Deze handelwijze geeft een kleine vereenvoudiging bij de uitvoering der hoekmetingen en het aantal der instellingen, noodig om een resultaat van het vereischte gewicht te verkrijgen, vermeerdert er niet door. Na voltooiing van de melingen op het station Brandaris werd het tusschen punt Oosteinde bezet; op dit station werden bepaald de richtingen naar de hoofdpunten Ameland, Sexbierum en Brandaris. Het volgende station was Sexbierum met de richtingen naar de hoofd puntenAmeland, Leeuwarden, Workum, Eierland, Brandaris en naai de tusschenpunten: Vlieland, Hallum, Sneek, Burgwerd, Harlingen, Griend, Oosteinde. Het punt Vlieland werd wederom in de combinatie der hoofdpunten opgenomen. Op dit station levert deze handelwijze nog het voordeel op, dat bij gelijk gewicht van het eindresultaat minder instellingen noodig zijn, dan bij afzonderlijke bepaling van het tusschenpunt. Voor de bepaling van het tusschenpunt Harlingen, dat niet zichtbaar is uit Piiler I, waar de theodoliet voor de uitvoering der hoekmetingen op alle andere punten was opgesteld, was te Sexbierum eene andere stand plaats noodig (Pijler II). Als vierde en laatste station is door deze ploeg Leeuwarden bezet. Op dit station moesten bepaald worden de richtingen naar de hoofdpunten; Kollum, Oldeboorn, "Workum, Sexbierum en Ameland en naar de tusschen punten: Hallum, Drachten, Sneek en Burgwerd. Het punt Hallum werd om redenen gelijk aan die welke op het station Sexbierum voor Vlieland golden, geheel als hoofdpunt opgenomen. De metingen op het station Leeuwarden ondervonden belangrijke ver traging door de omstandigheid, dat noordelijke winden den rook van den schoorsteen der gasfabriek te Leeuwarden tusschen Leeuwarden en Kollum

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 128