12 Zijn de kosten, die een gevolg van de voorgestelde hervormingen zullen zijn, geëvenredigd aan de gevoelde behoefte? In antwoord wordt betoogd, dat het publiek niet vraagt om bewijskracht toe te kennen aan het kadaster bij eventuëele ver nieuwing, omdat het in den waan verkeert, dat reeds het bestaande kadaster bewijskracht heeft. Bovendien wordt niet gevraagd om in eens in het geheele land een nieuw kadaster tot stand te brengen, doch waar hermeten wordt (en hermeten moet er worden) aan de meting te doen voorafgaan, zooals tegenwoordig in andere landen gebruikelijk is, eene geregelde delimitatie. Na juiste opmeting van de eigendomsgrenzen ten opzichte van duurzaam verzekerde punten, kan dan aan het kadaster ten opzichte der grenzen bewijskracht in rechten toegekend worden, behoudens tegenbewijs. De in overeenstemming met deze beginselen opgemeten grenzen kunnen te allen tijde volkomen nauwkeurig uitgezet worden. Met voorbeelden aan de praktijk ontleend wordt aangetoond, dat door publiek en notarissen reeds het tegenwoordige kadaster gebruikt wordt, alsof de perceelgrenzen daarbij geodetisch vast gelegd waren. Tot deze verkeerde meening zijn de ingezetenen gekomen, omdat het kadastrale nummer, waarvan het gebruik in akten van eigendoms overdracht gebiedend voorgeschreven is, langzamerhand de eenige omschrijving van het object in die stukken werd. Nog worden met behulp der oude kaarten veelvuldig grenzen uitgezet, en legt het publiek zich gewoonlijk bij deze scheids rechterlijke uitspraak van den landmeter neer; bovendien is in rechten het bestaande, gebrekkige kadaster vaak het eenige bewijsmiddel. Z.Exc. zegt hierop, niet de noodzakelijkheid te gevoelen het publiek, aan welks opinie men overigens niet onder alle omstan digheden veel waarde hechten moet, dien zoeten waan te ontnemen. Hij vreest, dat bij aan hermetingen voorafgaande verplichte delimitatie tal van geschillen opgerakeld zullen worden, die voor 't oogenblik slapen. Volgens Z.Exc. wijzen thans partijen, ter gelegenheid van kadastrale hermetingen de grenzen aan, -zonder aan die aanwijzing al te groote waarde te hechten. Bij wettelijk geregelde delimitatie zouden ze tot het besef van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 12