Belangen betrokken bij de Staatsinstelling: kadaster en hypotheken. De overtuiging dringt steeds dieper door dat uit de Staats instelling kadaster en hypotheken veel meer nut kan worden getrokken dan thans het geval is; dat zij kan dienstbaar worden gemaakt aan allerlei belangen, die langs anderen weg niet of minder goed behartigd kunnen worden. Naast de directe Staatsbelangen waaronder die van den fiscus de voornaamste zijn treden hoe langer hoe meer op den voor grond de belangen der ingezetenen, betrokken bij eene intensieve cultuur van den bodem en bij de rechtszekerheid van den grond eigendom. Bevordering van intensieve cultuur is echter niet enkel een belang van de eigenaars en gebruikers van den grond, doch ook van de gemeenschap, want alleen daardoor blijft het mogelijk te voorzien in de eerste levensbehoeften der aangroeiende bevolking, zonder steeds meer afhankelijk te worden van invoer uit andere landen. Intensieve cultuur eischt veel arbeid, vermindert dien tengevolge de werkloosheid en den trek van plattelandsbewoners naar de steden. Zij vordert, behalve veel arbeid, aankoop van veel meststoifen, van de beste zaaizaden enz., of in 't algemeen, veel bedrijfskapitaal. Dit behoort in geringe bedragen en voor korte tijdperken tegen matige rente verkrijgbaar te zijn. Aangezien intensieve cultuur blijkens de ervaring het best wordt gedreven door den kleinen eigenaar, die zelf zijn grond cultiveert, is het meest aangewezen middel ter verkrijging van bedrijfskapitaal een beroep op het grondcrediet. Daarom is een goed werkend hypotheekstelsel zulk een groot volksbelang. Werd ons hypotheekstelsel zoodanig ingericht, dat het aan den eisch des tijds kon voldoen, het aantal kleine hypotheken, thans reeds groot, zou reusachtig toenemen. 'j Memorie aangeboden aan de Ministers van Financiën, Justitie en van Waterstaat, Handel en Nijverheid.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 139