138 Het bestaande en verouderde stelsel is daartegen een belem mering. Zelfs voor groote leeningen op lange termijnen voldoet het slechts op onbeholpen wijze aan zijne bestemming. Het aan de vestiging van hypotheek voorafgaande onderzoek naar het recht en de bevoegdheid des eigenaars, naar nog bestaande of geroyeerde hypotheken en andere zakelijke rechten enz. geeft niet alleen geen volstrekte zekerheid, het eischt bovendien de tusschenkomst van notarissen of andere tusschenpersonen, die voor de resultaten van het onderzoek niet verantwoordelijk zijn, terwijl controle, zelfs op het nalaten er van, onmogelijk is. Behalve tijdverlies is het gevolg het maken van kosten, welke, vermeerderd met die voor zegels, salaris van den notaris enz. zoo hoog worden, dat voor hypotheken van klein bedrag voor enkele jaren, aan rente en kosten tot 10 procent en meer moet worden betaald. In het gebrek aan rechtszekerheid heeft men trachten te voorzien door herziening van ons hypotheekstelsel blijkens de ontwerpen van I860, 1870 en 1899. Door die herzieningen zou het doel: verhooging der rechtszekerheid, niet of slechts ten deele bereikt zijn vj terwijl het euvel der kosten er nog in bedenkelijke mate door zou vergroot worden. Intusschen is elders een stelsel in zwang gekomen dat in elk opzicht beter dan het onze rechtszekerheid geeft en rekening houdt met landbouwbelangen. Naar zijn ontwerper het „Torrens"stelsel geheeten, houdt het sinds een halve eeuw een ware zegetocht over de aarde. Overal waar op de economische behoeften voldoende gewicht werd gelegd om de invoering er van door te zetten, werkt het tot groote voldoening van belanghebbenden en betuigen ook ambtenaren en juristen, die aanvankelijk als de felste bestrijders optraden, hunne groote ingenomenheid er mee. In dat stelsel wordt door de Administratie van het grondregister aan de eigenaars een bewijs afgegeven, waarop alle hypotheken, zakelijke lasten enz. zijn aangeteekend. Dit eigendomsbewijs dient als legitimatiepapier; zonder vertooning van dit bewijs kan de eigenaar zijn goed niet verkoopen of bezwaren, met dit papier gaat zulks op uiterst eenvoudige, snelle en onkostbare wijze en Zie: Eene mislukte herziening van ons hypotheekstelsel, Rechtsgel. Mag. jaarg. 1901, bl. 203, v. of Tijdschr. v. Kadaster en Landmeetkunde, jaargang 1902, blz. 172, v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 140