139 tevens met schier volkomen rechtszekerheid. Het eigendomsbewijs kan ook in pand worden gegeven, het pandrecht in hypotheek worden omgezet. Voor leeningen van gering bedrag en voor korten tijd kan de eigenaar dus volstaan met het eigendomsbewijs in bewaring te geven aan een kassier. x) Om te kunnen nagaan welke gronden voor intensieve cultuur, of, bij woeste gronden, welke voor ontginning tot bouwland, welke voor houtcultuur geschikt zijn, is, naast kennis van topographische gesteldheid, o. m. kennis van den aard der bovenste grondlagen in hunne samenstelling, doorlatendheid, van het peil van het grond water enz. wenschelijk of onontbeerlijk. Die kennis is alleen te verkrijgen door een systematisch onderzoek, 't welk slechts dan duurzaam nut heeft als de resultaten worden verzameld en aan schouwelijk voorgesteld op kaarten, die voor iedereen toegankelijk zijn. Geen beter middel om daartoe te geraken dan de kadastrale kaarten tot grondslag te nemen voor de agronomische. Daardoor zou ook voor de bepaling der belastbare opbrengst dier gronden een grondslag worden gelegd, veel deugdelijker dan de bestaande, zoodat op den duur een rationeele omslag van grond- en polder- lasten en andere daarmede verband houdende belastingen zou mogelijk worden. Voldoening aan cultuurbelangen kan dus met betere behartiging der engere Staatsbelangen gepaard gaan. Zoolang de cultuur extensief werd gedreven en splitsingen van eigendommen weinig voorkwamen, gaven wegen, wallen, slooten en andere grove aanduidingen voldoende zekerheid omtrent de plaats van de grenzen der eigendommen en kon eene schetsmatige kaart, waarop elk perceel is afgebeeld en met een nommer aangeduid, een toereikend middel heeten om, voor de boekhouding op den eigendom, het verband te verschaffen tusschen eigenaar en perceel. Bij de voortschrijdende ontwikkeling van de bodemcultuur doen zich evenwel geleidelijk allerlei behoeften gevoelen, waaraan alleen door eene nauwkeurige, betrouwbare kaart voldaan kan worden. Bij intensieve cultuur krijgt elke voetbreedte gronds waarde. Wijzi- 1) Zie verder o.a. R. ïorrens, Transfer of land by registration, Cobden Club. The Real property Act (South Australia) No. 380, Adelaide, E. Spiller. I. Boer Hz. Verkrijging van onroerende zaken,'s Gravenhage, Belinfante 1890. Handelingen der Ned. Jur.-Vereeniging 1893. Rechtsgel. Mag., jg. 1895 bl. 248, v.; jg. 1901, bl. 203, v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 141