141 vormt blijkens herhaalde besluiten der vergaderingen van de Ver- eeniging voor kadaster en landmeetkunde de onwrikbare overtuiging van alle deskundigen en werd bovendien met groote eenstemmig heid erkend door de vergadering der Nederlandsche Juristen- Vereeniging in 1893 en door die der Notarieele Vereeniging in 1900. Bij een eenigszins omvangrijken omzet van onroerend goed, vooral als deze gepaard gaat met groote versnippering van den bodem, kan geen hypotheek-stelsel behoorlijk werken als het niet rust op een deugdelijk kadaster en daarmede liefst zoo innig mogelijk is verbonden. In de eerste plaats toch zou de grootste rechtszeker heid, die het Torrens-stelsel of welk ander stelsel ook kan geven, onvolledig zijn zonder den steun van een kadaster met bewijskracht. Immers het hypotheekstelsel kan alleen zekerheid geven omtrent alles wat verband houdt met het subject der burgerlijke rechts betrekkingen den vervreemder, de beperkingen in diens recht en bevoegdheid enz. het kadaster moet zekerheid geven omtrent het object dier betrekkingen, voornamelijk omtrent omvang of grenzen van de oppervlakte grond, waarover het zakelijk recht zich uitstrekt. In de tweede plaats kan alleen door een deugdelijk kadaster het juiste verband worden gelegd tusschen de opvolgende indeelingen van den bodem en daarmede tusschen de opvolgende rechtsverhoudingen, welke onder die indeelingen heerschen. Naast de aangestipte viervoudige taak welke een deugdelijk kadaster behoort te vervullen, n.l. den grondslag te leveren voor fiscale doeleinden, voor agronomisclie kaarten, voor de rechts zekerheid wat de grenzen aangaat en voor de goede werking van het hypotheekstelsel, wacht het nog een vijfde. In den laatsten tijd begint men ook hier te lande het gewicht te gevoelen van de ruilverkaling, die in andere Staten (vooral Duitschland) steeds grooter omvang aanneemt, en een machtig middel is gebleken om intensieve cultuur te bevorderen. Reeds wordt door de commissie „Ontginning" van het Nederlandsch Landbouw-Comité een ernstig onderzoek ingesteld naar de grond slagen voor invoering in ons land, waartoe, er valt nauwelijks aan te twijfelen, zal worden overgegaan. Wanneer men bij ruilverkaveling kon beschikken over een kadaster met bewijskracht, dan zou zij zeer vereenvoudigd worden. Omgekeerd vormen de kaarten met de maten, waarop de ruilverkaveling berust en naar welke de nieuwe grenzen op het terrein worden overgebracht, den grondslag

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 143