143 eigen wetenschap en techniek, met haar eigen grondslagen en eigen denkbeelden in de organisatie van het ambtenaarspersoneel niet langer onder dak zal worden gebracht, om niet te zeggen, zal worden verdrukt, bij andere diensten, waar deze dienst niet tot zijn recht komt." In de Eerste Kamer sprak de Heer Welt o.a. „In verband met de meening van den Minister van Financiën, dat de quaestie der bewijskracht van het kadaster thuis behoort bij zijn ambtgenoot van Justitie, rijst de vraag, of de tijd niet is aan gebroken om het beheer van het kadaster en de hypotheken over te brengen naar dat Departement." De Minister van Financiën antwoordde daarop o. m.„Het kadaster beschouwd van het standpunt van het Departement van Financiën, is in de eerste plaats, ook krachtens zijn oorsprong, bestemd om te zijn hulp middel voor belastingheffing en aan die bestemming kan het gezegd worden te beantwoorden In hoeverre het tevens dienstbaar behoort te worden gemaakt aan een betere afbakening cler eigen- domsgrenzen is een vraag, die in de eerste plaats ter beantwoording staat van den Minister van Justitie. Hierbij toch treden juridische belangen op den voorgrond en is met name ook de leer van het bewijs ten nauwste betrokken. Het gevolg van deze opvatting is, dat ik ter zake van het eigendomskadaster mijnerzijds geene maat regelen kan toezeggen. Gaarne wil ik de quaestie met mijn geachten ambtgenoot bespreken, maar ik herhaal, indien er een initiatief ten deze genomen moet worden, zal dit zijn door laatstgenoemden bewindsman." Met ingenomenheid wordt kennis genomen van deze bereid verklaring van den Minister van Financiën, al wordt zij verzwakt door de restrictie, dat het initiatief moet uitgaan van den Minister van Justitie. Voor zoover wijziging of aanvulling van bepalingen van burgerlijk recht noodig blijkt, is medewerking van het Departement van Justitie natuurlijk onmisbaar. Het zijn e'chter, blijkens het voor afgaande, geenszins uitsluitend fiscale en juridieke belangen welke de instelling kadaster en hypotheken moet behartigen, daarnaast treden verschillende cultuurbelangen op den voorgrond en het mag geacht worden te liggen op den weg van de Afdeeling Landbouw aan het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid, om voor die belangen te waken. Ten einde de verschillende belangen bij de instelling kadaster

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 145