Een terugblik op negentien jaren van Vereenigingsleven. Het ligt niet in onze bedoeling de geschiedenis te schrijven van het verleden onzer Vereeniging en, beter „of" want nauw zijn zij met elkander verbonden van ons Tijdschrift. Geschiedenis toch omvat het geheele beeld van een met afwis selend geluk gevoerden en ten slotte beëindigden strijd; het woord „strijd" hier opgevat in de ruimste beteekenis die er aan kan worden gegeven. En de worsteling in het algemeen belang om de totstand koming van een op wetenschappelijke grondslagen hervormd kadaster duurt nog altijd voort; volgens sommigen, zelfs volgens velen, met geringe kans op een spoedige overwinning onzerzijds. Indien deze opvatting der waarheid nabij is, dan zijn wij nog ver verwijderd van de einduitkomst waarop voor negentien jaren het streven werd gericht, van „Ons doel", zooals dat duidelijk en helder werd omschreven in de 1ste afl. van ^en jaten jaargang van ons Orgaan. Dan is de jonge plant, zij dagteekent uit 1884, niet krachtig opgegroeid, dan is zij niet tot vollen wasdom gekomen, dan heeft zij geen gezonde vruchten opgeleverd. Dan en nu voor t laatst heeft de Secretaris onzer Ver eeniging, die het eerste jaarverslag in December 1885 samenstelde, zich destijds te optimistisch geuit. De door sommigen en velen verkondigde meening en deze ge volgtrekkingen, zijn echter gelukkig niet in overeenstemming met de werkelijkheid, in „Ons doel" wordt gesproken van jaren van voorbereiding en tientallen jaren van uitvoering, maar nagelaten Wer nach allen Seiten hin keimfahigen Saamen ausstreut, der wird doch wohl mitunter gern einmal nachsehon, was daraus geworden. Prof. Gerling (aan Gauss).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 147