146 werd er op te wijzen, dat iedere hervorming noodwendig het ge woonte leven van velen verstoort, dat dus zij die propageeren voor de verwezenlijking van een of ander ideaal, geduld moeten weten te oefenen, ja zelfs deze eigenschap behooren te bezitten in een mate, toereikend voor een menschenleven, wanneer het er om gaat geleidelijk en vreedzaam een omwenteling te weeg te brengen in ambtelijke toestanden en in ambtelijke verhoudingen. Wordt deze laatste overweging in het oog gehouden, dan is men zich onmiddellijk bewust, waarom voor het oogenblik van het schrijven van geschiedenis geen sprake kan wezen; waarom heden niet meer kan worden geleverd dan een aaneengeschakeld overzicht van de voornaamste momenten, uit wat we willen noemen: „de kadastrale beweging hier te landeen vraagt men naar de reden waarom wij thans het tijdstip hiervoor gekomen achten, dan ant woorden wij, dat de plaats gehad hebbende wijziging in de redactie van ons orgaan, de gereede aanleiding is. In 1884 was het niet voor het eerst dat pogingen werden aan gewend om stemming te maken in den lande, voor de verbetering en zoo noodig de hervorming der instelling, waaraan wij dagelijks onze zorgen wijden; een tiental jaren vroeger was zulks reeds be proefd door middel van het „Archief voor het Kadaster", welke onregelmatige periodiek, onder de bekwame leiding van Otto Gleuns aanvankelijk veelbelovend, het helaas niet verder wist te brengen dan tot een enkelen jaargang. Bij de oprichting onzer Vereeniging en van ons Tijdschrift lag het uitgestrekte arbeidsveld waarop wij werkzaam zouden zijn dus zoo goed als braak, waren wij alzoo vrij in het kiezen der richting die zou worden ingeslagen, om maatregelen uit te lokken, die tegemoet zouden komen aan de leemten waarop van verschillende zijden in verspreide stukken werd gewezen, en aan de grooten- deels voor het publiek verborgen maar aan de ambtenaren des te beter bekende onloochenbare gebreken, die het kadaster aankleven. De eerste vraag welke in die dagen om oplossing vroeg, had dientengevolge betrekking op de keuze van den weg, die door de jonggeborene zou worden bewandeld. Zal het algemeen belang het richtsnoer zijn, of zullen de mate- rieele belangen der ambtenaren op den voorgrond treden; zal de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 148