148 afgescheiden leden van een kleine gemeenschap als de'onze, niet op werkelijke onoverkomelijkheden afstuiten, vooral niet wijl het bekend is, dat de afgescheidenen van de zijde van hen die in het gemeenschapsverband bleven, een hartelijk en oprecht gemeend: „Weest welkom" wacht. Negentien jaren vloden heen, het veld onzer werkzaamheid nam in dat tijdsverloop nog in omvang toe, het „doel" in 1884 gesteld zijn wij intusschen belangrijk genaderd. Tot deze laatste erkentenis moet ieder komen, die onbevoor oordeeld zich op de hoogte stelt van de algemeene verhoudingen, „voorheen" en „thans". Onze geheele actie kan in deze weinige bladzijden niet in bizon- derheden worden behandeld; wij vertrouwen echter uit de periode die achter ons ligt genoeg gegevens bijeen te kunnen garen, voor een vluchtige schets, waarin het bewijs geleverd wordt van de juist heid onzer uitspraak. Wij hebben geijverd voor algemeene belangen, voor speciale dienstbelangen, en niemand kan het ontkennen, ook voor de persoonlijke, voor de zuiver materieele belangen, en wij hadden op ieder gebied succes. De eerste en de tweede belangensfeer zijn niet altijd scherp van elkander te onderscheiden, omdat op feiten te wijzen valt, die zoowel onder de eene als onder de andere categorie kunnen worden gerangschikt. Dat op 't oogenblik in Nederland over het geheel de vernieuwing van het kadaster op technisch wetenschappelijken grondslag wordt uitgevoerd een algemeen belang en tevens een dienstbelang hebben wij te danken aan de omstandigheid dat het Tijdschrift reeds bij den aanvang van zijn bestaan er op wees, hoe nood zakelijk het voor den Nederlandschen landmeter was, zich op de hoogte te stellen der Pruisische Anw. IX vom 25 Oktober 1881. De schrijver der artikelen voorkomende in den lsten i) en in den gden 2) jrg_ onder den titel: „De Pruisische driehoeksmeting van Bldz. 27, 153, 185, 193. "-) Bldz. 137.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 150