149 lagere orde", deed echter meer dan bloot naar die voorschriften verwijzen, hij gaf toelichtingenx), die deze nagenoeg onbekende literatuur toegankelijk maakte, tot zelfs voor den zwakste onder de broederen. In Jrg. III (1887) komen verhandelingen van zijne hand voor die eene meer algemeene geodetische ontwikkeling der leden beoogen, daarmede vele in die dagen nog heerschende verkeerde begrippen bestrijdende. Men herleze b.v.„Secundaire Driehoeksmeting",2) „Het werken van het groote in het kleine als algemeene regel in de landmeet kunde", 3) „De technische uitvoering der veldwerkzaamheden voor de primaire driehoeksmeting door de trigonometrische afdeeling dei- Pruisische landmeting." 4) In Jrg. IV (1888) wordt voor het eerst in ons Tijdschrift aan dacht gevraagd voor stedelijke hermetingen. Menig in den dienst vergrijsd kadaster-ambtenaar dier dagen heeft ongetwijfeld hoofdschuddend van fig. 2 5), illustratie van het artikel „De opmeting der stad Karlsruhe"kennis genomen. Zoo'n omslag voor de opmeting van een blok huizen leek hem stellig al te bar, en het beheer van het bouwwezen dier stad, dat zulke eischen medestelde, kwam hem vast niet recht toerekenbaar voor. Op die vergrijsden heeft naar wij hopen later bekeerend ge werkt, eene aanhaling 6) uit de brochure van Prof. Ing. Giuseppe Erede te Milaan„Over eenige dwaalbegrippen met betrekking tot kadastrale opmetingen", welke aanhaling ongeveer de helft inneemt der inleiding eener bespreking gewijd aan Anw. VIII vom 25 Oktober 1881, onder den titel: „De vernieuwing van het kadaster in Pruisen." 7) Gelijktijdig met de artikelen van meer of minder technischen aard, die wij door bloole vermelding bij vernieuwing onder de aandacht onzer lezers brachten, verschijnen in de genoemde jaren Jrg. I (1885) bldz. 113. Bertot's graphiscke bepaling der waarschijn lijkste ligging van een punt. 2) Bldz. 93. s) Bldz. 157. 4) Bldz. 162 en 109. 5) Bldz. 54. 6) Jrg. IV (1888) bldz. 88. Bldz. 86 en 121,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 151