150 in ons Tijdschrift ook verhandelingen van meer of minder juridisch karakter, waarin wordt gewezen op de leemten en gebreken, aan wezig in ons stelsel van openbaarheid van de eigendomsverkrijging en die tegelijkertijd er naar streven belangstelling te wekken voor stelsels, geheel afwijkende van het binnen onze landpalen vigeerende systeem. Als zoodanig brengen wij in herinnering„Het kadaster in Duitsch- land4) „De verjaring in verband met de bewijskracht eener kaart", 2) „Wet op de afpaling der grenzen in Baden"3) „Is een kadaster met bewijskracht een grondboek",4) «Ver krijging van onroerende zaken, beginselen van het negatieve, het Torrens, en het grondboekstelsel".6) Waar de redactie zoo volijverig optrad kon het niet uitblijven, of ook anderen werden geprikkeld de uitkomsten van hun nadenken, hun nasporingen en hun studie, neer te leggen in ons orgaan; en het is zonder overdrijving wanneer wij verklaren, dat een schat van kennis uit de achttien jaargangen die ons Tijdschrift tot heden beleefde, kan worden opgedaan. Alles wat ons belangrijk voorkomt met groote nauwgezetheid hier op te sommen, is overbodig, eenige losse grepen willen wij echter uit den rijken voorraad doen, omdat een nieuw geslacht van kadastrale ambtenaren langzamerhand zal opgroeien, dat dank de propaganda onzer Vereeniging beter onderlegd en beter toegerust is voor den strijd, dan wij „weleer"; een geslacht dus, waarvoor een titel alleen, straks een openbaring kan blijken te zijn. Weer ontglipte ons, en zulks vermoedelijk niet voor de laatste maal, het woord „strijd"; strijd toch in gunstige beteekenis zal er zijn en blijven tot op het oogenblik, dat hier te lande het kadastrale vraagstuk is opgelost. De voorspelling door Steuerrat Gehrmann, gelet op andere toestanden in Pruisentot de gezaghebbenden in zijn land gericht Ehe dies nicht geschieht, ist nicht darauf zu rechnen, dass es in Jrg. I (1885) bldz. 7, 35 en 81. 2) Jrg. III (1887) bldz. 3, 41 en 51. s) Jrg. IV (1888) bldz. 57. 4) Jrg. V (1889) bldz. 247. 6) Jrg. VI (1890) bldz. 5, 16, 89 en 129.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 152