15 kan er volgens de heeren gedaan worden om het kadaster technisch zoodanig te verbeteren, dat er uiteraard meer waarde aan gehecht, meer vertrouwen aan geschonken zal kunnen worden?" Hierop worden nog eens zoo beknopt mogelijk de hoofdzaken geresumeerd, als: vernieuwing van het kadaster, na aanwijzing der grenzen door belanghebbenden, in verband met duurzaam verzekerde vaste punten; gebiedende voorschriften voor verbinding dei- metingen tot instandhouding na de vernieuwing, eveneens aan die vaste punten; en voorts, splitsing van het kadaster in een eigendoms- en belastingkadaster. Z.Exc. wil gaarne vertrouwbare opgaven van kosten hebben. Verwezen wordt naar het verslag der proefhermeting van Neuilly- Plaisance in Frankrijkwaarin in beknopten vorm voorkomt: kosten berekening van delimitatie, van plaatsing van grenssteenen, van meting, van opmaking van stukken, enz. Op eene desbetreffende vraag antwoordt Z.Exc. gaarne dat verslag eens in te willen zien. Ook wordt Z.Ex. medegedeeld, dat bedekking van ons geheele land met op betrekkelijk korten afstand van elkaar geplaatste grenssteenen ruim 2 millioen zal kosteneene mededeeling waarvan de Minister nota neemt. Met het oog op Z.Exc.'s bezwaren tegen delimitatie wordt nog de opmerking gemaakt, dat ook bij de tegenwoordige hermetingen in den regel de eigenaars uitgenoodigd worden de grenzen hunner perceelen aan te wijzen; terwijl een artikel in de kadastrale instructie ook bij metingen tot instandhouding verandering in eigendomsgrenzen, zonder voorafgaande afpaling, verbiedt. Bij hermetingen komt het thans voor, dat eigenaars na de meting ten onrechte beweren op het terrein geen aanwijzing gedaan te hebben. In overweging wordt gegeven bij eene volgende hermeting door onderteekening van een administratief formulier vóór de meting, belanghebbenden te doen verklaren, dat ze op liet terrein aanwijzing gedaan hebben; in het midden latende, welke bewijswaarde aan deze verklaring toegekend wordt. Ontkenning van gedane aanwijzing wordt daardoor onmogelijk. Zoo'n formulier heeft evenveel recht van bestaan als en zou misschien meer beteekenen dan de tegenwoordige bulletins, die na afloop eener hermeting door de opgeroepen eigenaars onderteekend worden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 15