159 getelheid prijs gegeven; Minister Piers on, wiens hervormings gezindheid gebleken was, werd in den loop van dat jaar vervangen door Minister Sprenger van Eijk, voor wien het was weggelegd, plotseling en op onverwachte wijze ons streven te steunen, door het feit van ons bestaan, bij op genoemden datum bij het Bestuur inkomend kabinetschrijven te erkennen, daarbij den aard van dat bestaan, op zeer eigenaardige wijze toelichtende. Op 30 Mei 1894 was de heer Winkelman bevorderd tot hypo theekbewaarder te s-Hageen de afdeeling der Registratie dienten gevolge tijdelijk zonder hoofd. Fluks stelde het Bestuur eene memorie op, en vestigde in het begeleidende schrijven de aandacht op het gunstige van het tijdstip, voor een scheiding van Registratie en Kadaster, onder verwij zing naar de memorie (1892) waaraan Z.E. Pierson met een dank betuiging hulde had gebracht. Tegelijk werd om eene audiëntie verzocht, ter toelichting van een en ander. Wie nu meent dat het Bestuur ontvangen werd, vergist zich, want, naar de zienswijze van Z.E.„was de organisatie van den inwendigen dienst van een departement van algemeen bestuur een onderwerp, waaromtrent niet in overleg kon worden getreden met buiten het departement staande personen." Dit antwoord was voor cle Vereeniging weer een succes, grooter nog dan het zooeven Preadvies opleiding gereleveerde, want de Regeering legde, door zich op deze wijze tijdelijk van de zaak af te maken, naar wij begrijpen, hare armoede aan argumenten ter bestrijding der voorstellen die haar zouden worden in overweging gegeven bloot; waardoor o. i. in 1891 aan het licht kwam, welke der beide partijen de sterkste was; voor ons begint mitsdien van af dut jaar „de victorie." Deze opvatting mag als geheel juist worden beschouwd, gelet op de mededeeling voorkomende in het Verslag der 1 lde Algemeene Vergadering. 2) Het Bestuur toch heeft zich bij den inhoud van het kabinet schrijven niet neergelegd; in een uitvoerig antwoord lichtte het, Wij cursiveeren. Jrg. X (1894). Afzonderlijk Verslag, Vergadering 27-28 Augustus 1894, bldz. VI. -) Jrg. XII (1896) bldz. 16.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 161