162 wijziging gewenscht geacht, wijl de oplaag van die Instructie was verbruikt, en men althans tot herdrukken dier verouderde bepa lingen niet meer wilde overgaan. Was deze opvatting juist, dan zou daaruit moeten worden afge leid, dat het tijdstip der invoering van hervormingen bij het kadaster afhankelijk is geweest van eene omstandigheid van zeer onder geschikt belang, nml. van de kosten van een herdruk van een gedeelte der instructie. Wij meenen dan ook met nadruk hiertegen te moeten protesteeren en kunnen niet aannemen, dat er grond zou bestaan, om tegen het bestuur van ons dienstvak zulke ernstige beschuldigingen in te brengen. De uitkomsten van den arbeid der hoofdambtenaren werden aan het korps landmeters vier jaren later in 1902 uitgereikt, in den vorm eener: „Handleiding voor de technische werk zaamheden van kadastrale hermetingen," een boekje dat ruim „twee" vel tekst beslaat, welke hoeveelheid tot bijna „vier" vel stijgt, wanneer men de weinige berekening-formulieren die er aan zijn toegevoegd, medetelt. De wijze van samenstelling van deze „Handleiding," die aan onze propaganda haar aanzijn dankt, levert voor eens en voor goed de officieele erkenning van het feit,- dat de inrichting van het Kadaster geheel valt buiten het terrein, waarover de afdeeling Registratie haar beheer kan uitstrekken. Er zijn niet veel woorden noodig om de onomstootelijkheid dezer stelling, nu ons deze „Handleiding" werd geschonken, te bewijzen. Wij willen aanvangen met op eenige der eigenschappen te wijzen, die in een persoon tegelijkertijd aanwezig moeten zijn, zal die eenling zich van een titansarbeid als Z.E. Piers on vroeg, met goed gevolg kunnen kwijten. In de eerste plaats moeten de werkzaamheden te velde in hun vollen omvang geen enkel geheim voor hem inhouden; op het terrein moet hij over alle bezwaren die zich voordoen, op wetenschappelijke wijze en tegelijkertijd langs logischen weg kunnen zegevieren; dan moet hij geboren docent in de wiskunde zijn, die wetenschap moet hij weten te geven in een vorm, die zich eigent voor een dagelijksch gebruik door ambtenaren, van wie een overvloed van praktischen arbeid, in ieder opzicht geschikt voor veelzijdige maatschappelijke doeleinden wordt verlangd, en die daarom tijd en gelegenheid en ook dikwijls den lust missen, om

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 164