163 onder hun dagelijksche bezigheden door, nog tamelijk diepgaande theoretische studiën te maken. Nog behoort de „titan" een kennis te hebben van verschillende grondbelasting-aangelegenheden en van verschillende systemen van boekhouding op den grondeigendom, als maar zelden in een persoon wordt aangetroffen; heeft hij daarbij nog de noodige juridische ontwikkeling, benevens de macht over minstens een half dozijn hulpwetenschappen, dan mag hij zich behoorlijk toegerust achten voor de taak die hij op zich nam. Stilzwijgend wordt aangenomen, dat aan dat alles gepaard gaat groote ruimte van blik er breedheid van opvatting, eigenschappen die weerhouden van quasi-oorspronkelijkheid, die zich uit in niets beteekenende wijzigingen van door het gebruik reeds lang geijkte arbeidsmethoden. En gaat hij dan aan zijn schrijftafel zitten, om zoo voor de hand, zijn voorschriften aan het papier toe te vertrouwen, dan komt er van dien arbeid nog niets terecht. Hij moet toch leveren voorschriften die leiding zullen geven aan werkzaamheden, die in de vrije natuur zullen worden verricht, en daarom zal al zijn wetenschap, zijn veelzijdige ontwikkeling hem niets baten, wanneer hij de vrije natuur, het terreinniet ter hulpe roept; m. a. w. het samenstel van voorschriften moet langzaam worden, onderwijl een hermeting wordt uitgevoerd; op het oogen- blik dat deze gereed komt, kan ook dat samenstel voltooid zijn. Zoo, langs dezen weg is Anw. IN, met bijbehoorende toelichting van de hand van F. G. Gauss, tot stand gekomen; met dit onder scheid echter, dat de eminente leider van den kadastralen dienst in Pruisen, talrijke medewerkers heeft gehad. Onze „Handleiding" is aan de schrijftafel gemaakt; gedurende „vier" jaren werd er aan gearbeid; veel inspanning moet ten beste zijn gegeven, meer dan een leek, ja een deskundige zelfs kan be vroeden. En toch, een nationaal monument werd zij niet; de zelfbewuste kracht van een vrij volk spiegelt er zich niet in af; Anw. IX heeft sterk op haar geïnfluenceerd2) voor het geheel is zij slechts ver- Zie hiervoor: Jrg. XV (1899) bldz. 83. Gauss en Jordan. 2) Zie: Jrg. XIX (1903). Oorzaken, welke de ontwikkeling van het kadaster belemmeren door Bestuur en Redactie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 165