165 hebben verstaan. Het gold niet enkel de vraag of een nieuwepapieren instructiezou worden uitgevaardigd, meer aan de eischen des tijds beantwoordende. Waar ik op aandrong en nog blijf aandringen, is dat deze eigenaardige tak van dienst, met haar eigen wetenschap en techniek, met haar eigen grondslagen en eigen denkbeelden, in de organisatie van het ambtenaars personeel niet langer onder dak zal worden gebracht, om niet te zeggen, zal worden verdrukt, bij andere diensten, waar deze dienst niet tot zijn recht komt. Ik hoop, dat de Minister uit dat oogpunt de zaak nog eens aandachtig zal willen overwegen.» Op deze aanhalingen mag commentaar van onze zijde verder overbodig worden geacht, enkel willen wij onder deferentie voor hetgeen de Minister sprak opmerken: „dat er in Nederland nog geen Nederlandsche voorschriften bestaan, aan de hand waarvan de vernieuwing van het (belasting) kadaster kan worden tot stand gebracht;" „dat er echter wel een „Handleiding" bestaat het onderscheid tusschen voorschrift (instructie) en het welgekozen woord „hand leiding" is groot die volkomen begrijpelijk en verstaanbaar is, wanneer de Pruisische Anw. IX vertolkt, wat door velen zonder die hulp onmogelijk begrepen en verstaan kan worden;" „dat wij gelooven de meening van het geheele korps landmeters van het kadaster weer te geven, wanneer wij nu reeds er op wijzen, dat de belangen van ons dienstvak niet zullen worden gebaat, indien straks, naar aanleiding van de woorden door Z. E. den Minister van Financiën in de Eerste Kamer tot den heer Knol Welt, gericht: «Nu wil ik wel mededeelen, dat ik in die richting nog verder wensch te gaan, en dat het in mijn bedoeling ligt om dergelijke voorschriften ook te geven ten behoeve van de latere bijhouding;» 2) aan de landmeters wellicht zal worden uitgereikt, een meer of minder volledige overzetting in onze taal, van de Pruisische Voor schriften bekend onder den titel„Anweisung II vom 21 Februar 1896 für das Verfahren bei den Vermessungen zur Fortsclireibung der Grundsteuerbücher und Karten" „dat, en terecht, door de ambtenaren verre de voorkeur wordt geschonken aan de oorspronkelijke literatuur over hun dienstvak, Wij cursiveeren. 2) Beraadslaging Staatsbegrooting 1903.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 167