166 boven de hiervan, op advies van de Afdeeling der Registratie in het leven geroepen of nog te roepen, meer of minder nauwkeurige, gedeeltelijke, voor het geheel echter onsamenhangende vertalingen." Aan het eind gekomen van het overzicht der verhouding waarin Regeering en Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde tegen over elkander staan, een verhouding die niet bepaald „innig" kan worden genoemd, wat te betreuren valt wijl er groote belangen door worden geschaad, meenen wij verplicht te zijn de verklaring af te leggen, dat wij vergeefs gissen naar de oorzaken die dezen toestand in het leven hebben geroepen. Wij deelden eerder mede hoe het aanvankelijk zich liet aanzien, dat een harmonieus samenwerken na korter of langer tijd zou tot stand komen. Dat is niet geschied, het baat niets het tegen deel te bewerende feiten immers logenstraffen reeds bij voorbaat, alle redeneeringen van dien aard. En toch waren het geen luchthartige illusiën die wij koesterden in de prille jeugd van ons vereenigings- levenzij werden opgewekt door een bejegening als eenmaal de Vertegenwoordiging onzer kleine gemeenschap ondervond, toen haar, ter gelegenheid van een bezoek aan het Departement van Financiën gebracht, door een hooggeplaatst en invloedrijk ambtenaar werd opgemerkt „dat er ten allen tijde, lang voor het tot stand komen van groote hervormingen, voorloopers éclaireurs waren opgetreden, die den weg tot het tot stand komen dier zaken hadden gebaand. Hij geloofde dat het kadaster ongetwijfeld den weg op moest, door de Vereeniging aangewezen." «dat het ontwerp voor de praktijk meer uitgewerkt moest worden, omdat eerst dan de bezwaren tegen de uitvoering voor den dag treden.» «dat ook wijzigingen noodig zouden zijn in het burgerlijk recht, om de invoering van een eigendomskadaster mogelijk te maken;» Thans, in het negentiende jaar van ons bestaan, zij ons het stellen der volgende vragen geoorloofd: 1°. Restaat dat geloof niet meer? En indien het opgehouden heeft te bestaan, in hoever dragen wij dan daaraan schuld? Jrg. V (1889) bldz. 313. Verslag der Algemeene Vergadering gehouden 18 November 1889.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 168