167 Spruit het gemis aan vertrouwen in ons, en in ons streven voort, uit de door ons aangenomen houding? 2°. Werden onze denkbeelden voor de praktijk niet voldoende uitgewerkt In welk opzicht schoten wij te kort? Welk onderdeel werd niet, of te oppervlakkig behandeld? 3°. Maar geen vraag thans, veel meer een stellig uitgesproken overtuiging. Wij zijn ons bewust van het aanzien, den invloed en de macht, van de Afdeeling Registratie aan het Departement van Financiën, eigenschappen die het haar mogelijk maken binnen korten tijd, de door U noodig geoordeelde wijzigingen tot stand te brengen. Wij strijden voor een groot volksbelang; het kadastrale vraag stuk is in omvang nog toegenomen, de strijd loopt niet langer alleen over de vernieuwing van het kadaster en over de hervor ming van ons stelsel van openbaarheid van de eigendomsverkrijging; nog een derde vraagstuk, thans een van economischen aard, dat zich aan deze beiden heeft toegevoegd, zal binnen afzienbaren tijd oplossing eischen; t. w.„de vermeerdering van ons nationaal vermogen met millioenen schats." De ruilverkaveling nadert met rassche schreden, en wij zijn onvoorbereid Daarom, en hiermede besluiten wij dit gedeelte van ons overzicht, dat gelet op het groote gewicht van het onderwerp vrij uitvoerig werd „Waakt op! te 's-Hage." De mogelijkheid is niet buiten gesloten dat menigeen oordeelt, dat ons betoog niet opgaat, waar wij verkondigen op de voorstanders van het oude de overwinning te hebben behaald, omdat wij niet kunnen wijzen op plaats gehad hebbende feiten, die van een omkeer, een volkomen kentering in de opvattingen van het Hoofdbestuur getuigen. Zij die zoo oordeelen zien uit naar geleidelijke wijzigingen, die stap voor stap ons zullen brengen op het standpunt, dat in onze oogen, voor onzen tijd, der volmaaktheid nabij is. In deze evolutieleer gelooven wij niet. De omkeer, de kentering zal onverwacht en plotseling intreden, en begrijpen wij de ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 169