168 schillende momenten van den tot nu toe gevoerden strijd goed, dan is het oogenblik waarop zulks zal plaats vinden nabij. Het ijveren voor algemeene belangen heeft er toe geleid, dat wij met trots mogen wijzen op het standpunt door onze Vereeniging ingenomen tegenover onze volksgemeenschap. In de negentien jaren van het bestaan onzer Vereeniging heeft de redactie van ons Orgaan niets onbeproefd gelaten, om in dit opzicht zoo gunstig mogelijke verhoudingen in het leven te roepen, en trouw stond het Bestuur, en trouw stonden de Leden haar daarin bij, waar en wanneer zich daartoe de gelegenheid voordeed. Op 28 Augustus 1893 werd te Utrecht in de Vergadering der Nederlandsche Juristen-Vereeniging het vraagpunt: «Is het welk stelsel omtrent den eigendom van den grond men aanneme wenschelijk, dat bewijskracht omtrent grenzen der perceelen worde toe gekend aan een met dat doel samengesteld kadaster met groote eenstemmigheid, gelijk te verwachten was, bevestigend beantwoord. l) Die gebeurtenis mag worden aangemerkt als de voorloopster van een voor ons nog heuclielijker feitvan het eerste openlijke treffen hier te lande, tusschen de voor- en tegenstanders der hervorming van het kadaster. De ontmoeting vond plaats op 29 September 1900 in den gast vrijen kring der Notarieele Vereeniging, die het vraagstuk belang rijk genoeg vond om hiermede op dien dag haar 25-jarig bestaan, feestelijk te herdenken. 2) Hoe wij uit dien kamp te voorschijn traden, werd door Mr. M. W. F. Treub in: „Een kadaster met bewijskracht" 3) voorkomende in het Sociaal Weekblad van 6 October 1900, in de volgende be woordingen geschetst «In de Vergadering der Notarieele Vereeniging, waarin de kwestie aan de hand van een tweetal praeadviezen, een van een voor- en een van een tegenstander, ernstig werd behandeld en waarin verschil lende groepen van bij de zaak nauw betrokken personen aanwezig p Jrg. IX (1893) bldz. 98. Nederlandsche Juristen-Vereeniging. bldz. 101. De hand aan den ploeg. bldz. 122 en 151. Het kadaster in de Nederlandsche J uristen-Y ereeniging. 2) Jrg. XVI (1900) bldz. 61, 63, 92 en 134. 3) Jrg. XVI (1900). Overgenomen op bldz. 145, e. v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 170