176 Het lag voor de hand dat men bij de reorganisatie er naar moest streven op een wijze te werk te gaan, die er toe zou leiden, dat in alle provinciën van het koninkrijk de heffing der belasting op denzelfden grondslag zou plaats hebben. Deze oplossing van het vraagstuk zou echter schromelijk veel tijd en geld kosten, wat kwalijk in overeenstemming was te brengen met de dringende noodzakelijkheid, om binnen den kortst mogelijken termijn de bestaande misstanden op te heffen. Als aanvankelijk correctief paste men daarom toe een meer gelijkmatigen omslag der grondbelasting over de afzonderlijke pro vinciën, welke regeling de zorg der verdere verdeeling aan de gewestelijke besturen overliet. Tegelijkertijd diende de Regeering een reeks van wetsontwerpen ter herziening der grondbelasting en ter vernieuwing van het kadaster in, tot eindelijk op 1 Maart 1886 een Kadasterwet door de Kamers werd aangenomen. Deze wet bepaalt in art. 1, dat het kadaster op een meetkundige opneming en een perceelsgewijze schatting der eigendommen zal berusten." Het kadaster zal tegelijkertijd dienen a. ter verzekering van den grondeigendom door bijhouding der plaatsgrijpende veranderingen; b. ter verkrijging van eenheid in de heffing der grondbelasting. De kadastrale dienst is als volgt ingericht: een Hoofdbestuur, bestaande uit een Algemeen Bureau res- sorteerende onder het Departement van Financiën, is belast met de algemeene leiding van den dienst en met de leiding der ver schillende Afdeelings- en Provinciale Bureaux, aan wie het toezicht op de metingen is opgedragenvoorts zijn aan het Algemeen Bureau ondergeschikte, Technische Commissiën ingesteld. Gedurende het tijdvak 18881894 werd een elftal verschillende dienstvoorschriften uitgevaardigd, betrekking hebbende op de drie hoeksmeting, op de polygoonmeting, op de perceelsgewijze opneming, op de klasseering en de schatting der grondstukken, op het tech nische personeel, enz. enz. Tot 1895 was in verband met de kadastrale werkzaamheden het koninkrijk in 6 districten verdeeld, aan wier hoofd een districts commissaris stond; tegenwoordig is het verdeeld in 5 kadastrale inspectiën, te weten: FlorenceMilaanNapelsTurijn en Venetië.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 178