177 Het technische personeel bestaat, behalve uit ingenieurs en uit landmeters, uit teekenaars, rekenaars, copiïsten, enz. Bij de wet van den 21 Januari 1897 kreeg de Regeering vol macht, gemakkelijk te controleeren werkzaamheden tegen over een te komen voorwaarden te doen uitvoeren. De Technische Commission worden op de wijze van bestuurs lichamen gevormd, de benoeming hunner leden geschiedt voor een deel bij keuze door de grondeigenaren. Aan deze Commissiën is onder leiding van het Algemeen Bureau opgedragen, het vaststellen der schattingstypen en der zuivere be lastbare opbrengst en het ontwerpen van het belastingtarief; de eene helft der leden ontvangt zijne aanstelling van den Minister van Financiën, de andere helft van den Provincialen Raad. De inrichting der verschillende Commissiën gemeentelijke-, provinciale- en centrale en hun optreden in geval van reclames door de grondeigenaren ingebracht tegen grensvaststellingen, schat tingen, enz. kan buiten beschouwing blijvenvan meer gewicht is voor ons wat behoort tot de techniek van het Italiaansche kadaster. I. Driehoeksmeting en Polygoonmeting. Art. 2 der Wet van den len Maart 1886 gelast, dat aan de kadastrale hermetingen een net van driehoeksmeting ten grondslag zal worden gelegd, waarmede in aansluiting, art. 38 van het Regle ment van 20 Januari 1898 voorschrijft, dat de nieuwe' trigonome trische punten zullen worden aangesloten aan de punten van driehoeksmeting bepaald door het militair-geographische instituut. De Instructie I stelt tot in' bizonderheden vast op welke wijze de driehoeksmeting van het instituut behoort te worden uitgebreid; gemiddeld dient op 3 K.M2., 1 trigonometrisch punt voor te komen. De hoekmeting vindt plaats met theodolieten waarvan de rand verdeeld is in 360° en die voorzien zijn van twee noniën of micros coop-micrometers. De middellijn van den limbus moet minstens 130 m.M. bedragen en de rechtstreeksche aflezing 10"; de wijze waarop de hoekmeting wordt uitgevoerd, vertoont veel punten van overeenkomst met de methode die in Pruisen wordt toegepast. Voor eene op zich zelf staande hermeting wordt de onderlinge ligging der punten van driehoeksmeting aangegeven in rechthoekige

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1903 | | pagina 179